Kraj

Piątka dla zwierzątek

Co zawiera piątka dla zwierząt

Piątka dla zwierząt poprawia ich sytuację. Choć nie mniej poprawiłoby ją egzekwowanie dzisiejszych przepisów. Piątka dla zwierząt poprawia ich sytuację. Choć nie mniej poprawiłoby ją egzekwowanie dzisiejszych przepisów. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Co zawiera ustawa o ochronie zwierząt, która wywołała tak silne polityczne wstrząsy? I czy będzie miała realne skutki?
Minister rolnictwa Jan Ardanowski stwierdził, że „stawianie zwierząt przed ludźmi jest zaprzeczeniem chrześcijaństwa”.Krzysztof Zatycki/Forum Minister rolnictwa Jan Ardanowski stwierdził, że „stawianie zwierząt przed ludźmi jest zaprzeczeniem chrześcijaństwa”.

Wrażliwość na los zwierząt to jedna z tych sfer, gdzie najbardziej odmieniła się mentalność Polaków w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Szczególnie od uchwalenia – w 1997 r. – ustawy o ochronie zwierząt, której artykuł pierwszy głosi: „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą”.

Takie tematy, jak zakaz hodowli zwierząt na futra czy zakaz wykorzystywania zwierząt dzikich w cyrkach, stały się czymś, na czym można zarobić sympatię wyborców.

Polityka 39.2020 (3280) z dnia 22.09.2020; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Piątka dla zwierzątek"

Czytaj także

Nauka

Tajemniczy lud denisowian

Denisowianie znani są niemal wyłącznie z kopalnego DNA. Badamy ich od dziesięciu lat, a każde nowe odkrycie przynosi kolejną zagadkę.

Marcin Ryszkiewicz
12.01.2021