Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Cyniczny i pragmatyczny

Sławomir Mentzen – strateg Konfederatów

Sławomir Mentzen Sławomir Mentzen Michał Woźniak / EAST NEWS
Czy można być liberalno-konserwatywnym nacjonalistą? Jak dotąd to się Konfederacji całkiem nieźle udaje. Choć balansująca pomiędzy władzą i opozycją formacja nadal jest zagadką.
– Korwin mówi, co należy. Ja wolę się skupić na tym, co można – tłumaczy swoją filozofię Mentzen.Adam Chełstowski/Forum – Korwin mówi, co należy. Ja wolę się skupić na tym, co można – tłumaczy swoją filozofię Mentzen.

Trudno w czasach epidemii budować relację z elektoratem. Trzymanie odstępu i maseczki odstręczają od otwartych imprez. Ale co stoi na przeszkodzie tak po prostu pójść z sympatykami na piwo? Pomysł Sławomira Mentzena z Konfederacji okazał się strzałem w dziesiątkę. Objechał latem Polskę, informując poprzez media społecznościowe, gdzie będzie spędzał wieczory. Młoda publika waliła drzwiami i oknami, aby przy piwie posłuchać popularnego polityka. Żadnego zakrywania twarzy, ze skracaniem dystansu i miłym poczuciem, że udało się wykiwać „system”.

Pozostali liderzy koalicji także zresztą nie próżnowali. Śledząca ich poczynania analityczka internetu Anna Mierzyńska doliczy się później blisko 60 otwartych spotkań w sezonie urlopowym. Po cichu i bez wielkich deklaracji Konfederaci w praktyce realizowali więc mniej więcej to samo, o czym Rafał Trzaskowski jedynie mówił – budowali oddolny ruch poparcia.

Efekt to ponad 400 założonych klubów Konfederacji, które mają stać się miejscem dalszej integracji i budowania zaplecza. A także kuźnią przyszłych kadr, swoistym przedszkolem politycznym. Już daje to trzecie miejsce w partyjnych sondażach.

Od kuca do eksperta

„Dr Sławomir Mentzen. Ekonomista, przedsiębiorca, polityk”. Tak najczęściej bywa anonsowany przy okazji wywiadów i wykładów, których w sieci jest ogromna obfitość. Rocznik 1986. Zawsze elegancki, pod krawatem.

W partii KORWiN jest jednym z wiceszefów. Należy też do 12-osobowej rady liderów Konfederacji. Najpopularniejsza obecnie twarz umiarkowanego skrzydła tej formacji. Dla młodego pokolenia, którego polityczność uformowała się w przestrzeni cyfrowej, jest jednym z dyktatorów opinii. Starszym czytelnikom to nazwisko pewnie jednak niewiele mówi. – Rzadko się zdarza, żeby na ulicy ktoś mnie nie zaczepił – potwierdza sam Mentzen.

Polityka 40.2020 (3281) z dnia 29.09.2020; Polityka; s. 21
Oryginalny tytuł tekstu: "Cyniczny i pragmatyczny"
Reklama