Kraj

Zakażą aborcji?

Z ponad tysiąca legalnych aborcji w Polsce 98 proc. dotyczy poważnych chorób i uszkodzeń płodu; wykluczenie tej przesłanki z ustawy spowoduje, że liczba legalnych aborcji spadnie do kilkunastu rocznie. Z ponad tysiąca legalnych aborcji w Polsce 98 proc. dotyczy poważnych chorób i uszkodzeń płodu; wykluczenie tej przesłanki z ustawy spowoduje, że liczba legalnych aborcji spadnie do kilkunastu rocznie. Karolina Adamska / EAST NEWS
Wnioskodawcy wskazują na złamanie czterech artykułów konstytucji: o godności człowieka, prawa do życia, zakazu dyskryminacji i zasady określoności.

W czwartek, 22 października Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić, czy przerywanie ciąży ze względu na ciężkie wady płodu jest zgodne z konstytucją. Wniosek w tej sprawie złożyło 119 posłów PiS, Konfederacji i PSL-Kukiz’15 pod przewodnictwem Bartłomieja Wróblewskiego i Piotra Uścińskiego. Pełna lista sygnatariuszy nie jest dostępna – TK nie chce jej udostępnić, a z krążących w sieci zdjęć nie da się rozczytać wszystkich podpisów. Wnioskodawcy wskazują na złamanie czterech artykułów konstytucji: o godności człowieka, prawa do życia, zakazu dyskryminacji i zasady określoności.

Polityka 43.2020 (3284) z dnia 20.10.2020; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7

Czytaj także

Kraj

Jak kwarantanna odbije się na naszym zdrowiu

Siedzimy na huśtawce społecznej i politycznej. Z jednej strony dyscyplina sanitarna, z drugiej masowe manifestacje oraz bandyckie rozróby na ulicach. Chaos, bezładne poczynania władzy, jak zapowiedź tzw. narodowej kwarantanny, wzmacniają nasz niepokój.

Martyna Bunda, Ewa Wilk
21.11.2020