Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Rząd wstaje z kolan

Z życia sfer

Jeśli w Polsce rzeczywiście brakuje respiratorów, nie musimy się upokarzać, przyjmując je w prezencie od Niemiec. Uważam, że rząd PiS stać na to, żeby kupić je od polskich handlarzy bronią.

W ramach wprowadzania dalszych obostrzeń w walce z pandemią koronawirusa rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział, że nie przyjmie żadnej pomocy od Niemiec. Czy decyzja ta wpłynie na poprawę sytuacji w polskich szpitalach oraz zmniejszenie liczby zakażeń i zgonów, okaże się najwcześniej za 7–10 dni.

Media informują, że agresywne plany udzielenia pomocy Polsce powstawały w Berlinie od tygodni. Niemiecki minister ds. europejskich już na początku października zapewnił na Twitterze o gotowości niesienia sąsiadom i partnerom pomocy „w ochronie zdrowia ludzi i w skutecznym zwalczaniu pandemii”, nie pozostawiając złudzeń co do rzeczywistych niemieckich intencji. Kilkanaście dni temu z oficjalną propozycją wystąpił prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, pisząc do prezydenta Andrzeja Dudy: „Daj mi, proszę, znać, czy w obecnej sytuacji możemy coś zrobić dla Polski”. Na szczęście Duda nie dał się sprowokować i na prośbę Steinmeiera nie odpowiedział. Widocznie uznał, że propozycja Steinmeiera to mieszanie się w wewnętrzne sprawy Polski, a może także cyniczna próba wymigania się Niemiec od należnych Polsce reparacji.

Panuje opinia, że rząd nie zamierza ulegać presji Niemiec, bo obawia się, że Niemcy najpierw udzieliliby Polsce pomocy, a potem coś by za to chcieli (mogliby np. zażądać, żeby w Polsce szanowana była praworządność i prawa osób LGBT). Podczas pierwszej fazy epidemii Włochy, Francja i Hiszpania ugięły się, przyjęły od Berlina sprzęt oraz pomoc lekarską, i kto wie, jak będą się musiały odwdzięczyć. Teraz Niemcy, wykorzystując sytuację, wkroczyli ze swoją pomocą do ciężko dotkniętych pandemią Czech. Zanim Czesi się zorientowali, niemieckie respiratory i służby medyczne już u nich były. Media donoszą, że rozpoczęły się również masowe wywózki obywateli czeskich na leczenie do szpitali w Bawarii.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Felietony; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Rząd wstaje z kolan"
Reklama