Kraj

Rząd wstaje z kolan

Z życia sfer

Jeśli w Polsce rzeczywiście brakuje respiratorów, nie musimy się upokarzać, przyjmując je w prezencie od Niemiec. Uważam, że rząd PiS stać na to, żeby kupić je od polskich handlarzy bronią.

W ramach wprowadzania dalszych obostrzeń w walce z pandemią koronawirusa rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział, że nie przyjmie żadnej pomocy od Niemiec. Czy decyzja ta wpłynie na poprawę sytuacji w polskich szpitalach oraz zmniejszenie liczby zakażeń i zgonów, okaże się najwcześniej za 7–10 dni.

Media informują, że agresywne plany udzielenia pomocy Polsce powstawały w Berlinie od tygodni. Niemiecki minister ds. europejskich już na początku października zapewnił na Twitterze o gotowości niesienia sąsiadom i partnerom pomocy „w ochronie zdrowia ludzi i w skutecznym zwalczaniu pandemii”, nie pozostawiając złudzeń co do rzeczywistych niemieckich intencji.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Felietony; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Rząd wstaje z kolan"

Czytaj także

Kraj

Jak kwarantanna odbije się na naszym zdrowiu

Siedzimy na huśtawce społecznej i politycznej. Z jednej strony dyscyplina sanitarna, z drugiej masowe manifestacje oraz bandyckie rozróby na ulicach. Chaos, bezładne poczynania władzy, jak zapowiedź tzw. narodowej kwarantanny, wzmacniają nasz niepokój.

Martyna Bunda, Ewa Wilk
21.11.2020