Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Marsz różnym krokiem

Jak PiS rozgrywa narodowców

Marsz Niepodległości w Warszawie, 2018 r. Marsz Niepodległości w Warszawie, 2018 r. Jacek Domiński / Reporter
Może i PiS potknął się na zakazie aborcji, ale po prawej stronie umocnił swoje panowanie. Konfederacja leci w dół, a tegoroczny Marsz Niepodległości z imprezy potencjalnie antyrządowej może się stać manifestacją poparcia dla władzy.
Od jednego z liderów narodowców słyszymy, że Robert Bąkiewicz jest już z PiS dogadany, co by oznaczało, iż świadomie realizuje napisany na Nowogrodzkiej scenariusz.Grzegorz Press/Reporter Od jednego z liderów narodowców słyszymy, że Robert Bąkiewicz jest już z PiS dogadany, co by oznaczało, iż świadomie realizuje napisany na Nowogrodzkiej scenariusz.

Parafrazując klasyka, jeśli ktoś jest na okładce „Sieci”, to skądś tam jest. Kiedy więc w ostatnim numerze tygodnika wyeksponowany został narodowiec Robert Bąkiewicz, wielu ludziom w Konfederacji zapaliły się w głowach czerwone lampki. Bo może być to zapowiedź, że kroi się grubsza akcja ze strony PiS.

Szeroka publiczność zapewne dopiero teraz zwróciła uwagę na Bąkiewicza. Trudno było przeoczyć zdarzenie z jego udziałem pod kościołem św. Krzyża w Warszawie, kiedy wraz z kamratami, przy obojętnej obecności policji, zrzucał ze schodów wiekową aktywistkę z organizacji Polskie Babcie. Dostarczając inspiracji setkom kolejnych młodych mężczyzn, którzy na wezwanie krewkiego narodowca również stanęli pod murami świątyń w całej Polsce, aby bronić chrześcijaństwa przed lewackim ateizmem. W zwartych grupach i w pozach komandosów oczekujących zmasowanego szturmu, którego się jednak nie doczekali.

Ale gdyby nie zorganizowana przez Bąkiewicza samozwańcza „straż narodowa”, apel Jarosława Kaczyńskiego ze sławnego już orędzia o przeciwstawienie się „nihilizmowi” wywołałby co najwyżej głuche echo. Zagoniona do narożnika władza musiała więc docenić wysiłek szczerego patrioty, który czynnie stanął „za życiem”, narażając się na szykany, a może i prześladowania (do tego stopnia, że aż poprosił o policyjną ochronę). W tak trudnym czasie świadectwo nieugiętej postawy było na wagę złota.

Tyle że Bąkiewicz może się okazać kimś więcej niż tylko figurantem wynajętym do odegrania epizodycznej rólki w propagandowym teatrzyku. To postać w środowisku polskich narodowców wysoce ustosunkowana: szef Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i zarazem redaktor naczelny Mediów Narodowych (czyli internetowej stacji o niemałych zasięgach). Jeżeli flirt Bąkiewicza z władzą będzie miał ciąg dalszy, to niepisowską prawicę z Konfederacji i okolic czekają silne turbulencje.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Polityka; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Marsz różnym krokiem"
Reklama