Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Kiedy szczepienia w Polsce? Minister ogłasza plan

Minister zdrowia Adam Niedzielski Minister zdrowia Adam Niedzielski Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Jak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, szczepienia przeciwko covid-19 ruszą w Polsce w styczniu. W pierwszej kolejności zostaną im poddani pracownicy ochrony zdrowia.

Bezpieczne, w wystarczającej ilości i w jak najkrótszym czasie. To duże wyzwanie logistyczne, największe od kilkudziesięciu lat. Szczepionki muszą być darmowe i dobrowolne, a cały proces powinien być przyjazny dla obywatela – mówił dziś szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Jak z kolei podkreślał minister zdrowia Adam Niedzielski, kluczowe w pracy nad strategią szczepienia na covid-19 w Polsce były trzy filary: wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność. Rząd zamierza prowadzić szeroką kampanię informacyjną, stworzy m.in. specjalny serwis internetowy i uruchomi infolinię. Stan zaszczepionych pacjentów ma być monitorowany. Wszystkie dane będą gromadzone w centralnym rejestrze i jawne na poziomie statystyk.

Minister podkreślał ponadto, że państwo jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo dostaw i przechowywania szczepionek, które wymagają ekstremalnie niskich temperatur, a w pracach przy zatwierdzaniu poszczególnych preparatów na poziomie Unii Europejskiej uczestniczą także Polacy.

Czytaj też: Polacy nie zamierzają się szczepić przeciw covid-19

Kiedy ruszą szczepienia przeciwko covid-19?

Pierwsze szczepionki zostaną podane Polakom w styczniu, dokładny termin zależy jednak od tego, czy szczepienia zostaną zatwierdzone. – Dopóki producent nie uzyska wszystkich zgód wymaganych na terenie Unii Europejskiej, nie rozpoczniemy dystrybucji i szczepień. Jeśli założenia producentów się spełnią, zaczniemy je w styczniu. Jesteśmy do tego organizacyjnie przygotowani – zapewniał Dworczyk.

Niedzielski dodał, że zaszczepieni będą zwalniani z kwarantanny w przypadku kontaktu z osobą zakażoną i po powrocie do Polski z państw wysokiego ryzyka. Nie będą ich też obejmowały limity osób spotykających się w domach. Konkretniejsze zachęty dla zaszczepionych zostaną przedstawione po zapoznaniu się z charakterystykami poszczególnych szczepionek.

Kto w pierwszej kolejności otrzyma szczepionki

W pierwszym etapie zostaną zaszczepieni pracownicy sektora ochrony zdrowia, następnie pracownicy DPS oraz ich pensjonariusze, osoby powyżej 60. roku życia, przedstawiciele służb mundurowych, później inne grupy zawodowe szczególnie narażone na zakażenie, nauczyciele, pracownicy transportu publicznego i osoby poniżej 60 roku życia z chorobami współistniejącymi.

Michał Dworczyk, minister Niedzielski, szef Centrum Analiz Strategicznych prof. Norbert Maliszewski oraz główny doradca premiera ds. covidu prof. Andrzej Horban przedstawili dziś w sumie 34-stronicowy projekt narodowej strategii szczepień. W kolejnych dniach będzie on konsultowany z różnymi środowiskami, głównie medycznymi, ale i z samorządami. Uwagi będą zbierane do najbliższej soboty: mailowo i w formie telekonsultacji. Plan zakłada, że 15 grudnia rząd przyjmie projekt jako oficjalny, obowiązujący dokument.

Trwa też nabór placówek do wykonywania szczepień. Do tej pory zgłosiło się około tysiąca podmiotów, które chcą uczestniczyć w programie, co pozwalałoby zaszczepić ok. 180 tys. osób tygodniowo.

Czytaj też: Nie, szczepionki na covid nie modyfikują ludzkiego genomu

Wielka Brytania już się szczepi

Wielka Brytania zaczęła szczepić przeciwko covid-19 już dziś – jest pierwsza na świecie. Na początek pacjentom podawana jest szczepionka firmy Pfizer i BioNTech. Pierwszą zaszczepioną pacjentką jest 90-letnia Margaret Keenan z Coventry w środkowej Anglii.

Do końca miesiąca Wielka Brytania planuje zaszczepić 4 mln obywateli, w pierwszej kolejności osoby po 80. roku życia, część pracowników systemu ochrony zdrowia i opieki społecznej. Szczepienia są darmowe i dobrowolne. Chęć przyjęcia szczepionki zadeklarowali królowa Elżbieta i jej mąż książę Filip.

Czytaj też: Europa zaczyna szczepić na koronawirusa

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną