Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Orlen Press

Władza przejmuje prasę

PiS ma pierwszy duży sukces na rynku prasowym. PiS ma pierwszy duży sukces na rynku prasowym. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta
Dziennikarze prasy lokalnej będą wkrótce pracownikami Orlenu. Państwowy koncern naftowy staje się partyjnym koncernem medialnym.
Wejściem Orlenu na rynek prasowy bardzo zaniepokojeni są niezależni wydawcy prasy lokalnej, teraz zmierzą się z partyjnymi organami prasowymi.Marcin Bondarowicz Wejściem Orlenu na rynek prasowy bardzo zaniepokojeni są niezależni wydawcy prasy lokalnej, teraz zmierzą się z partyjnymi organami prasowymi.

Kiedy pojawiła się informacja, że Orlen negocjuje zakup Polska Press, największego w kraju wydawcy prasy lokalnej, Ewa, dziennikarka „Dziennika Bałtyckiego”, początkowo nie chciała uwierzyć. Pierwszy napisał o tym brytyjski „The Economist”, ale potem z polskiej strony posypały się zapewnienia, że to plotka. Kilka dni przed podpisaniem umowy przekonywała o tym posłanka Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych, twierdząc, że to „spotkałoby się z dużą krytyką, z zaatakowaniem tego procesu pod hasłem nacjonalizacji wolnych mediów”. Wygląda na to, że znów pokazała środkowy palec. – Wiedzieliśmy wprawdzie, że wydawnictwo ma problemy finansowe, oszczędza, na czym może, płaci grosze i ciśnie nas coraz bardziej. Ale że Orlen miałby być teraz naszym wydawcą?! – opowiada zdumiona Ewa. – Jestem w szoku. Boję się, że to już koniec mojej kariery zawodowej.

„Dziennik Bałtycki” to jeden z 20 dzienników regionalnych należących do Grupy Polska Press (GPP). Jej właścicielem jest Verlagsgruppe Passau (VGP), niemieckie wydawnictwo prasy lokalnej należące do rodziny Diekmann, działające w Polsce i w Niemczech. W Polsce jest liderem prasy lokalnej, w Niemczech bawarską firmą lokalną. Polska Press poza dziennikami wydaje ponad 100 lokalnych tygodników, 2 miesięczniki, 4 dodatki telewizyjne, bezpłatną gazetę miejską. Łącznie drukuje blisko 360 tys. egzemplarzy dziennie. Zatrudnia ok. 2100 pracowników, ma 6 drukarni w całym kraju, jest też jednym z największych dostawców treści online. Z portalu Nasze Miasto i kilkuset serwisów internetowych korzysta 17 mln użytkowników, co daje 60-proc. penetrację usług online i 9. miejsce w polskiej sieci.

Konkurencja jest szkodliwa

VGP przez dwie dekady pracowicie powiększała obecność na polskim rynku.

Polityka 51.2020 (3292) z dnia 15.12.2020; Temat z okładki; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Orlen Press"
Reklama