Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Casting na lidera

Casting na lidera. Przywódca opozycji pilnie poszukiwany

Historia rację przyznaje jednostce. Decydujące są talenty lidera. W III RP taką rolę odgrywali Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Tusk i Kaczyński. Historia rację przyznaje jednostce. Decydujące są talenty lidera. W III RP taką rolę odgrywali Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Tusk i Kaczyński. Max Skorwider
Teoretycznie przywódcą opozycji jest szef PO Borys Budka. W praktyce wciąż trwają jego poszukiwania.
Gdzie to możliwe, przewodniczący PO unika konkretów. Na fot. Borys Budka i Rafał Trzaskowski.Mateusz Włodarczyk/Forum Gdzie to możliwe, przewodniczący PO unika konkretów. Na fot. Borys Budka i Rafał Trzaskowski.

Jedna fraza przychodzi do głowy, gdy przychodzi do rozważań o liderze opozycji, i jest to fraza z króla polskich komedii: „Poszukiwany, poszukiwana”. Rok 2021 – ponad 12 miesięcy po wyborach parlamentarnych – zaczynamy z zauważalnym deficytem przywództwa po antypisowskiej stronie. Bezkrólewie. I nie jest to tylko publicystyczne kwękanie, lecz znajdujący potwierdzenie w rozmaitych sondażach fakt. W niedawnym badaniu dla „Rzeczpospolitej” najpopularniejszą odpowiedzią na pytanie, kto jest liderem opozycji, była: „nikt”.

Nie ma skądinąd żadnej precyzyjnej definicji tej funkcji; intuicyjnie czuje się przecież, że jest to ktoś, kto z grona opozycyjnych polityków ma predyspozycje – osobistą popularność, mocne zaplecze, autorytet i sprawczość – żeby być postrzegany jako najbardziej prawdopodobny przyszły premier, ewentualnie szef obozu władzy. Ktoś, komu w wyborach można powierzyć, patetycznie mówiąc, losy państwa. Dziś nikogo takiego nie widać, a w sondażu dla OKO.press aż 62 proc. pytanych uważa, że opozycja nie jest gotowa, by dobrze rządzić.

Żeby ulepić lidera opozycji, trzeba by stworzyć monstrum rodem z powieści o Frankensteinie. Powierzchowność Rafała Trzaskowskiego, zdolności dawnego Grzegorza Schetyny, wyczuwanie nastrojów Donalda Tuska, czarowanie ludzi Aleksandra Kwaśniewskiego, pracowitość Jana Rokity, powaga Andrzeja Olechowskiego i do tego jeszcze czysta biografia, żeby pisowskie media nie miały się do czego przyczepić – opisuje konstrukcję idealną były polityk PO. A jeśli takiego ideału nie ma, wypada zrobić przegląd tego, kim opozycja dysponuje.

Teoretyczny Budka

O pretendującym do roli lidera opozycji Szymonie Hołowni można poczytać na sąsiednich kolumnach POLITYKI.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Polityka; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Casting na lidera"
Reklama