Kraj

Z grubej rury w Biedronkę

Mająca w Polsce już ponad 3 tys. sklepów i ponad 54 mld zł rocznego obrotu Biedronka, ale też inne dyskonty to najwięksi odbiorcy polskiej żywności. Mająca w Polsce już ponad 3 tys. sklepów i ponad 54 mld zł rocznego obrotu Biedronka, ale też inne dyskonty to najwięksi odbiorcy polskiej żywności. EAST NEWS
Na wymuszaniu od dostawców rabatów już po dostarczeniu towaru Biedronka, według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, miała w ciągu trzech lat zarobić 600 mln zł.

Za karę UOKiK wymierzył jej rekordowy mandat w wysokości 723 mln zł. Dostawcy nie zobaczą z tego jednak ani złotówki. Kara zasili budżet państwa, o ile sąd, do którego odwoła się właściciel Biedronki, uzna jej zasadność. To już druga kara nałożona w 2020 r. Poprzednią – w wysokości 115 mln zł – urząd wymierzył Biedronce, będącej własnością portugalskiej firmy Jeronimo Martins, za naruszanie praw konsumentów. Kontrole Inspekcji Handlowej wykazały bowiem przypadki rozbieżności cen na półkach i przy kasie.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7

Czytaj także

Historia

Ostatni niemiecki jeniec

W czasie drugiej wojny w obozach jenieckich w USA znalazły się setki tysięcy niemieckich żołnierzy. Wielu z nich podjęło próby ucieczki. Ostatni ze zbiegów, urodzony w Świdnicy Georg Gaertner, ujawnił się po 40 latach.

Andrzej Fedorowicz
12.01.2021