Kraj

Z grubej rury w Biedronkę

Mająca w Polsce już ponad 3 tys. sklepów i ponad 54 mld zł rocznego obrotu Biedronka, ale też inne dyskonty to najwięksi odbiorcy polskiej żywności. Mająca w Polsce już ponad 3 tys. sklepów i ponad 54 mld zł rocznego obrotu Biedronka, ale też inne dyskonty to najwięksi odbiorcy polskiej żywności. EAST NEWS
Na wymuszaniu od dostawców rabatów już po dostarczeniu towaru Biedronka, według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, miała w ciągu trzech lat zarobić 600 mln zł.

Za karę UOKiK wymierzył jej rekordowy mandat w wysokości 723 mln zł. Dostawcy nie zobaczą z tego jednak ani złotówki. Kara zasili budżet państwa, o ile sąd, do którego odwoła się właściciel Biedronki, uzna jej zasadność. To już druga kara nałożona w 2020 r. Poprzednią – w wysokości 115 mln zł – urząd wymierzył Biedronce, będącej własnością portugalskiej firmy Jeronimo Martins, za naruszanie praw konsumentów. Kontrole Inspekcji Handlowej wykazały bowiem przypadki rozbieżności cen na półkach i przy kasie.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021