Kraj

Partia milczącej mniejszości

Gorzka dwudziestka Platformy

„Trzech tenorów” PO: Donald Tusk, Maciej Płażyński i Andrzej Olechowski, Hala Olivii w Gdańsku, 24 stycznia 2001 r. „Trzech tenorów” PO: Donald Tusk, Maciej Płażyński i Andrzej Olechowski, Hala Olivii w Gdańsku, 24 stycznia 2001 r. Witold Rozbicki / Reporter
Platforma Obywatelska trwa w polskiej polityce dokładnie od 20 lat. Jak sprawiedliwie ocenić jej rolę? Czy ta formacja da radę przetrwać?
Donald TuskIsopix/EAST NEWS Donald Tusk

Platforma to najbardziej nielubiane ugrupowanie na opozycji, które jednocześnie ma największe poparcie niepisowskiego elektoratu. Niemal nikt nie powie o niej choć jednego dobrego słowa, choć miliony na nią i jej polityków głosują. Zarzuca się jej brak programu i sprecyzowanych poglądów, ale równocześnie jest oskarżana z jednej strony o lewicowy, z drugiej – o konserwatywny radykalizm. Jest odrzucana przez Kościół katolicki, ale twardo uchodzi za „kościółkową”. Kiedy proponuje innym ugrupowaniom koalicję, jest obwiniana o samozwańcze przewodzenie niePiSowi, kiedy nie proponuje, staje się arogancka i wyniosła.

Polityka 3.2021 (3295) z dnia 12.01.2021; Polityka; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Partia milczącej mniejszości"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021