„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

Chwyty na elity

Elity symboliczne, czyli ludzie wielkich talentów bądź zasług, wystawieni zostali na publiczny widok i podlegają nieustającej recenzji. Nawet największym znakomitościom grozi właściwie w każdym momencie wywłaszczenie z roli autorytetu. Elity symboliczne, czyli ludzie wielkich talentów bądź zasług, wystawieni zostali na publiczny widok i podlegają nieustającej recenzji. Nawet największym znakomitościom grozi właściwie w każdym momencie wywłaszczenie z roli autorytetu. Marta Frej
Afera szczepionkowa okazała się dla słabnącego PiS darem z niebios, odnawiając stereotyp wsobnych i pazernych elit. To najważniejsza symboliczna legitymacja dla kontynuowania polityki zawłaszczania państwa.
Szczepienia po znajomości tyle mają wspólnego z Magdalenką i Smoleńskiem, co piernik z wiatrakiem. Podobne skojarzenie powstać mogło wyłącznie na gruncie populistycznej konstrukcji Kaczyńskiego.Jacek Szydłowski/Forum Szczepienia po znajomości tyle mają wspólnego z Magdalenką i Smoleńskiem, co piernik z wiatrakiem. Podobne skojarzenie powstać mogło wyłącznie na gruncie populistycznej konstrukcji Kaczyńskiego.

W normalnych czasach takie doniesienia stanowią głównie surowiec dla tabloidów. Ich czytelnicy uwielbiają historie o znanych i lubianych, którzy nadużywają uprzywilejowanej pozycji. Niewiele trzeba tłumaczyć, wystarczy chwytliwy nagłówek z obowiązkowym wykrzyknikiem. Moralne oburzenie towarzyszące tego typu publikacjom nigdy nie trwa jednak długo, towarzyszy im przeważnie mrugnięcie okiem. Tak byłoby pewnie i teraz, gdybyśmy nie musieli zmagać się z wyczerpującą pandemią oraz chłonącym jak gąbka wszelkie zdarzenia ostrym konfliktem politycznym.

Polityka 4.2021 (3296) z dnia 19.01.2021; Polityka; s. 16
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Jak zostałem obrońcą życia. Reporter „Polityki” na szkoleniu antyaborcyjnym

Projekt ustawy zakazującej aborcji, homofobusy, banery ze zdjęciami abortowanych płodów. By przebić się ze swoim przekazem, Fundacja Pro – Prawo do życia idzie szeroko. Szeroko też werbuje, bo również wśród dziennikarzy „Polityki”.

Mateusz Witczak
03.12.2021