Kraj

Chwyty na elity

Elity symboliczne, czyli ludzie wielkich talentów bądź zasług, wystawieni zostali na publiczny widok i podlegają nieustającej recenzji. Nawet największym znakomitościom grozi właściwie w każdym momencie wywłaszczenie z roli autorytetu. Elity symboliczne, czyli ludzie wielkich talentów bądź zasług, wystawieni zostali na publiczny widok i podlegają nieustającej recenzji. Nawet największym znakomitościom grozi właściwie w każdym momencie wywłaszczenie z roli autorytetu. Marta Frej
Afera szczepionkowa okazała się dla słabnącego PiS darem z niebios, odnawiając stereotyp wsobnych i pazernych elit. To najważniejsza symboliczna legitymacja dla kontynuowania polityki zawłaszczania państwa.
Szczepienia po znajomości tyle mają wspólnego z Magdalenką i Smoleńskiem, co piernik z wiatrakiem. Podobne skojarzenie powstać mogło wyłącznie na gruncie populistycznej konstrukcji Kaczyńskiego.Jacek Szydłowski/Forum Szczepienia po znajomości tyle mają wspólnego z Magdalenką i Smoleńskiem, co piernik z wiatrakiem. Podobne skojarzenie powstać mogło wyłącznie na gruncie populistycznej konstrukcji Kaczyńskiego.

W normalnych czasach takie doniesienia stanowią głównie surowiec dla tabloidów. Ich czytelnicy uwielbiają historie o znanych i lubianych, którzy nadużywają uprzywilejowanej pozycji. Niewiele trzeba tłumaczyć, wystarczy chwytliwy nagłówek z obowiązkowym wykrzyknikiem. Moralne oburzenie towarzyszące tego typu publikacjom nigdy nie trwa jednak długo, towarzyszy im przeważnie mrugnięcie okiem. Tak byłoby pewnie i teraz, gdybyśmy nie musieli zmagać się z wyczerpującą pandemią oraz chłonącym jak gąbka wszelkie zdarzenia ostrym konfliktem politycznym.

Polityka 4.2021 (3296) z dnia 19.01.2021; Polityka; s. 16
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021