Kraj

Łopot tóg

Mikołaj Pietrzak o rządach PiS, pandemii i adwokatach

„Jeśli adwokaci są bez konieczności zatrzymywani, zatrzymywane są materiały zawierające tajemnicę prawnie chronioną, stawia się im zarzuty za to, że prowadzą sprawy swoich klientów – to uderza w ochronę praw i wolności obywateli”. „Jeśli adwokaci są bez konieczności zatrzymywani, zatrzymywane są materiały zawierające tajemnicę prawnie chronioną, stawia się im zarzuty za to, że prowadzą sprawy swoich klientów – to uderza w ochronę praw i wolności obywateli”. Marcin Bondarowicz
Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, o tym, z czym muszą sobie radzić adwokaci pod rządami PiS i w czasie pandemii.
Mikołaj PietrzakAlbert Zawada/Agencja Gazeta Mikołaj Pietrzak

EWA SIEDLECKA: – Czy adwokatura jest antypisowska? Naczelna Rada Adwokacka i niektóre Izby przyjmują uchwały krytykujące działania władzy, uczestniczyliście rok temu w Marszu Tysiąca Tóg.
MIKOŁAJ PIETRZAK: – Adwokatura jest apolityczna, ale to nie znaczy, że mamy prawo powstrzymać się od zabierania głosu tam, gdzie chodzi o obronę wartości, które stanowią fundament naszego zawodu. Zgodnie z art. 1 Prawa o adwokaturze adwokatura współdziała w obronie praw i wolności człowieka.

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Rozmowa Polityki; s. 21
Oryginalny tytuł tekstu: "Łopot tóg"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021