Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wasze prawo, nasza sprawiedliwość

Demonstracja przeciwko zakazie aborcji. Poznań, 28 stycznia 2021. Demonstracja przeciwko zakazie aborcji. Poznań, 28 stycznia 2021. Łukasz Cynalewski / Agence V V

Na ulicach było w ostatnim tygodniu zimno i jednocześnie wyjątkowo gorąco. W Warszawie – kilka, nawet 10 tys. osób. W innych miastach też protestowano. Po trzech miesiącach od pamiętnego orzeczenia dotyczącego aborcji protesty znów przybrały na sile.

„Jakiś kryminalista z Kancelarii Premiera opublikował oświadczenie mgr Przyłębskiej ws. aborcji. Nadchodzi czas próby” – takie wezwanie padło w mediach społecznościowych w środę, 27 stycznia. „Bierzcie gogle, przyłbice, nawet gaz pieprzowy. Protestujemy wszędzie, zostawiając ślady. Farba, spray, klej w dłoń!”.

I poszli, znowu, po miesięcznej przerwie, tak jak chodzili jesienią. Najpierw pod pseudoTrybunał. Z zielonymi bandankami, przypominającymi o niedawnym zwycięstwie Argentynek, które o legalną aborcję walczyły przez 15 lat. Mimo sfatygowanych kręgosłupów i strzykania w kolanach wyszły też Polskie Babcie. „Drogi jest nam los naszych córek i naszych wnuczek”.

Na drzwiach Trybunału zawisł plakat z przesłaniem: „Dziś Argentyna, jutro Polska”. Najdłużej zostaną w pamięci unurzane w czerwonej farbie lalki i pluszaki, które rozrzucono wzdłuż al. Szucha. Policja, która pierwszego dnia właściwie nie zauważała tańczącego przed nią tłumu, kolejnego realizowała odmienne rozkazy. Jeszcze przed startem marszu policjanci zaczepiali Katarzynę Konstantin – znaną z manifestacji jako Babcia Kasia z inicjatywy Polskie Babcie – twierdząc, że „istnieje podejrzenie”, iż pisała po murze. Symboliczna blokada miasta miała trwać dwie godziny, a rozrosła się w trwający do nocy protest. Policjanci otoczyli kilkutysięczny tłum, zgodzili się wypuszczać ludzi z kordonu tylko po ich wylegitymowaniu. Szturchali, a to łokciem, a to barkiem. – Ty k.

Polityka 6.2021 (3298) z dnia 02.02.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9
Reklama