Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Straszny zgrywus

Jacek Kurski – co się kryje za fanfaronadą prezesa TVP

Fanfaronada prezesa TVP coraz mocniej drażni już niemal całą pisowską elitę. Fanfaronada prezesa TVP coraz mocniej drażni już niemal całą pisowską elitę. Basia Dziedzic
Ktokolwiek obejmie telewizję po Jacku Kurskim, będzie musiał ją zaorać. Obchodzący właśnie swój jubileusz prezes TVP ciągle jeszcze trwa na stanowisku. Ale nawet dla własnego obozu stał się balastem, choć Kaczyński go broni.
Im bardziej ostatnio słabnie władza Kaczyńskiego, tym mniej pewny staje się los jego medialnego ekonoma.Mateusz Włodarczyk/Forum Im bardziej ostatnio słabnie władza Kaczyńskiego, tym mniej pewny staje się los jego medialnego ekonoma.

Pięciolecie swoich rządów na Woronicza Jacek Kurski podsumował konferencją prasową, na której pochwalił się wielkimi sukcesami oraz odpowiedział na pytania wyselekcjonowanych wcześniej dziennikarzy. Standardom telewizji, już tylko z rozpędu nazywanej jeszcze publiczną, stało się więc zadość.

Prawdziwe clou obchodów miało jednak miejsce na łamach tygodnika „Sieci”. Na pięciu kolumnach okładkowego wywiadu Kurski snuje tam mrożącą krew w żyłach opowieść o nierównej walce dobra ze złem. Mroczne siły zewsząd napierają, szturmując frontalnie bądź uprawiając dywersję na zapleczu frontu. Obóz „dobrej zmiany” zaczyna już się chwiać, toczony wirusem „straszliwej mimikry”, postaw kapitulanckich, nawet zdrady. Nie brak bowiem i takich, którzy – z kontekstu wynika, że chodzi o premiera Morawieckiego – chcieliby „potańcować z wrogiem”.

Powiada na to prezes telewizji „publicznej”: „To, która z tych tendencji zwycięży, godnościowa, podmiotowa, wyrażająca aspiracje polskie, czy ta strachliwa, udająca, zdecyduje o możliwości zyskania przez obóz dobrej zmiany trzeciej kadencji. (…) Szanse jeszcze są, ale maleją z każdym dniem”.

Sztuka aktorska

Jest jednak na szczęście wysunięty przyczółek, dumna telewizyjna reduta, skąd bohaterscy obrońcy wolności powstrzymują wroga. Owszem, bywało ciężko („Walczyliśmy środkami konwencjonalnymi, tradycyjną telewizją, z atakiem wroga dysponującego najnowszymi broniami hybrydowymi”), ale dzielnie trwają na posterunku. O co walczą? O „pluralizm”, „prawdę”, „polską rację stanu”. Stawka jest ogromna, więc walczyć trzeba każdym materiałem, komentarzem, relacją. Przestrzega bowiem niezłomny komendant, że „jak zniszczą obecną TVP, to z dobrą zmianą – za pomocą falowo organizowanych kampanii kłamstw – poradzą sobie szybko”.

Polityka 6.2021 (3298) z dnia 02.02.2021; Polityka; s. 21
Oryginalny tytuł tekstu: "Straszny zgrywus"
Reklama