Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Gwałt na chrześcijaństwie

Mizerski na bis

To, że pewne książki mącą ludziom w głowach i rozkładają chrześcijaństwo, wiadomo od dwóch tysięcy lat.

Trzeba uważać: ludzkiemu zdrowiu szkodzi nie tylko koronawirus, ale także niektóre książki. W „Gazecie Wyborczej” czytam, że katecheci-pijarzy z krakowskiej podstawówki nr 64 ostrzegli rodziców tamtejszych uczniów przed książkami o Harrym Potterze, które „rozkładają chrześcijaństwo w duszy człowieka”. Dzięki temu w ostatniej chwili udało się zapobiec zaplanowanemu w szkole wieczorowi fanów tej powieści.

To, że pewne książki mącą ludziom w głowach i rozkładają chrześcijaństwo, wiadomo od dwóch tysięcy lat, dlatego zdaniem Kościoła najlepiej, żeby chrześcijanie ograniczyli się do lektur chrześcijańskich, które niczego im w głowie nie rozłożą. Spór o „Harry’ego Pottera” ciągnie się od 2003 r., gdy ówczesny kardynał Ratzinger skrytykował powieści J.K. Rowling za „sianie zamętu w nieukształtowanej chrześcijańskiej duszy”. Potem Watykan znacznie złagodził swoje stanowisko. Katecheci ze szkoły nr 64 są ostrożniejsi i na razie swojego stanowiska nie łagodzą.

W mailu skierowanym do rodziców katecheci-pijarzy wyjaśnili, że „Harry Potter” to pozycja szczególnie podstępna, „subtelne uwiedzenie, które oddziałuje niepostrzeżenie, a przez to głęboko”. W ten sposób książka ta rozkłada zarówno chrześcijaństwo, które w duszy człowieka już wyrosło, jak i chrześcijaństwo jeszcze nienarodzone, „zanim mogło ono w ogóle wyrosnąć”. W efekcie po lekturze książek o Harrym Potterze chrześcijaństwo w duszy już nie wyrośnie, bo dojdzie do aborcji tego chrześcijaństwa, czemu katecheci się ostro sprzeciwiają, gdyż są za prawem chrześcijaństwa do życia w człowieku od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

To, że chrześcijaństwo w Polsce ulega rozkładowi, widać gołym okiem, ale trwa spór o to, co jest główną przyczyną.

Polityka 8.2021 (3300) z dnia 16.02.2021; Felietony; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Gwałt na chrześcijaństwie"
Reklama