Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Czy zaraza uzdrowi państwo?

Jak pandemia zmieni partie

Może trzeba odebrać państwo zawodowej klasie politycznej i otworzyć na obywateli, którzy wniosą do rządzenia wypracowaną w społeczeństwie obywatelskim wiedzę, na którą politycy są impregnowani. Może trzeba odebrać państwo zawodowej klasie politycznej i otworzyć na obywateli, którzy wniosą do rządzenia wypracowaną w społeczeństwie obywatelskim wiedzę, na którą politycy są impregnowani. Max Skorwider / Polityka
Rok w okowach pandemii mocno zmienił polską politykę, uruchomił procesy, które mogą rozbić partyjne strategie oraz narracje, za pomocą których partie budowały swoje więzi z wyborcami.
Jakub MajmurekMarek Szczepański Jakub Majmurek

Część tych zmian jest już widoczna. Scena polityczna wygląda inaczej niż w marcu 2020 r. Obóz rządzący obronił prezydenturę Andrzeja Dudy. Wygrana została jednak osiągnięta kosztem bezprecedensowej mobilizacji całego aparatu państwowego, okazała się też ostatnim sukcesem Zjednoczonej Prawicy. Od wygranych wyborów obóz władzy funkcjonuje od kryzysu do kryzysu: wokół piątki dla zwierząt, unijnego budżetu, ustawy medialnej.

Trudno dziś sobie wyobrazić, by formacja rządząca dotrwała w tym samym składzie do następnych wyborów, kiedykolwiek by one były.

Polityka 12.2021 (3304) z dnia 16.03.2021; Ogląd i pogląd; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy zaraza uzdrowi państwo?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >