Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Nie lękajcie się

Senator Stanisław Karczewski z PiS zdradził, że rząd Morawieckiego w walce z pandemią jest miękki i nieskuteczny ze strachu przed reakcją społeczeństwa.

„Rząd bał się hejtu i dlatego nie przetestowano i nie odizolowano osób, które przyleciały z Wielkiej Brytanii na Boże Narodzenie” – wyjaśnił. Karczewski rozumie tę decyzję, bo wspomniane osoby znane są z niechęci do rządu PiS. Było jasne, że po przetestowaniu i odizolowaniu natychmiast oplują rząd w internecie, używając do tego języka nienawiści oraz niecenzuralnych wyrazów na k, ch i p.

Rezygnacja z testowania i odizolowywania osób przylatujących z Wielkiej Brytanii ułatwiła wprawdzie rozprzestrzenianie się w Polsce brytyjskiej mutacji koronawirusa, ale za to utrudniła obrażanie rządu. Zgadzam się z Karczewskim, że straty wynikłe z takiego obrażania byłyby ogromne. Ucierpiałoby zarówno dobro Polski oraz wizerunek rządu w kraju i na świecie, jak i zatrudnieni w rządzie, wrażliwi na nieuzasadnioną krytykę ludzie. Zniechęceni wylewającym się na nich hejtem mogliby przeżyć szok, zrezygnować z rządowych posad i popaść w depresję oraz nałogi.

Inną agresywnie reagującą grupą, której rząd się zląkł, są księża, biskupi i szef Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz. Ten ostatni w liście otwartym ostro sprzeciwia się tłumieniu kultu bożego przez „terror sanitarny” i oczekuje od prymasa odpowiedzi, jakie działania podejmie „celem przywrócenia Panu Bogu należnego miejsca w przestrzeni publicznej”. Premier, przestraszony groźnymi pomrukami hierarchów i Bąkiewicza, zamknął kraj, ale nie odważył się zamknąć kościołów. Trudno mu się dziwić, bo Bąkiewicz wygląda na gościa, którego chrześcijańska miłość jest już na wyczerpaniu i który w obronie miejsca należącego się Panu Bogu w przestrzeni publicznej gotowy jest na wszystko.

„Na ponowne zamykanie świątyń nie ma zgody” zapowiedział rządowi bp Ignacy Dec, który uważa, że Polacy nie mogą dać sobie wmówić, że kościoły zagrażają ich zdrowiu.

Polityka 14.2021 (3306) z dnia 30.03.2021; Felietony; s. 110
Reklama