„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

Albo wybory, albo gnicie

Szanse na przedterminowe wybory

Prawdopodobieństwo przedterminowych wyborów można dziś ocenić pół na pół, z mocnym wskazaniem na wybory w ciągu roku. Prawdopodobieństwo przedterminowych wyborów można dziś ocenić pół na pół, z mocnym wskazaniem na wybory w ciągu roku. Getty Images, Studio Polityka
Coraz więcej mówi się o przedterminowych wyborach. Prześledźmy zatem wszystkie argumenty przemawiające za i przeciw takiemu rozwojowi wydarzeń. Choć i tak zdecyduje Jarosław Kaczyński.
Kaczyński wciąż wydaje się sprytny i żywotny, zwłaszcza na tle amatorskiej opozycyjnej ligi, lecz jego pozycja w stosunku do tego, co znaczył w 2015 r. czy jeszcze w 2019 r., dramatycznie osłabła.Zbyszek Kaczmarek / Gazeta Polska/Forum Kaczyński wciąż wydaje się sprytny i żywotny, zwłaszcza na tle amatorskiej opozycyjnej ligi, lecz jego pozycja w stosunku do tego, co znaczył w 2015 r. czy jeszcze w 2019 r., dramatycznie osłabła.

W obozie Kaczyńskiego nieustannie analizowane są sondaże, z jednym głównym pytaniem: czy jeszcze raz notowania PiS odbiją w górę, tak jak po poprzednich „dołkach”? Wtedy jednak odbicia te następowały dość szybko, tym razem jest inaczej, depresja w sondażach Zjednoczonej Prawicy utrzymuje się już pół roku. Świadczy to o trwalszej stagnacji na średnim poziomie ok. 28–33 proc. Kampania wyborcza coś z reguły dodaje, ale ważny jest punkt startu: czy liczony od tych ok. 30 proc. teraz, czy np.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Temat z okładki; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Albo wybory, albo gnicie"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Jak zostałem obrońcą życia. Reporter „Polityki” na szkoleniu antyaborcyjnym

Projekt ustawy zakazującej aborcji, homofobusy, banery ze zdjęciami abortowanych płodów. By przebić się ze swoim przekazem, Fundacja Pro – Prawo do życia idzie szeroko. Szeroko też werbuje, bo również wśród dziennikarzy „Polityki”.

Mateusz Witczak
03.12.2021