Kraj

Albo wybory, albo gnicie

Szanse na przedterminowe wybory

Prawdopodobieństwo przedterminowych wyborów można dziś ocenić pół na pół, z mocnym wskazaniem na wybory w ciągu roku. Prawdopodobieństwo przedterminowych wyborów można dziś ocenić pół na pół, z mocnym wskazaniem na wybory w ciągu roku. Getty Images, Studio Polityka
Coraz więcej mówi się o przedterminowych wyborach. Prześledźmy zatem wszystkie argumenty przemawiające za i przeciw takiemu rozwojowi wydarzeń. Choć i tak zdecyduje Jarosław Kaczyński.
Kaczyński wciąż wydaje się sprytny i żywotny, zwłaszcza na tle amatorskiej opozycyjnej ligi, lecz jego pozycja w stosunku do tego, co znaczył w 2015 r. czy jeszcze w 2019 r., dramatycznie osłabła.Zbyszek Kaczmarek / Gazeta Polska/Forum Kaczyński wciąż wydaje się sprytny i żywotny, zwłaszcza na tle amatorskiej opozycyjnej ligi, lecz jego pozycja w stosunku do tego, co znaczył w 2015 r. czy jeszcze w 2019 r., dramatycznie osłabła.

W obozie Kaczyńskiego nieustannie analizowane są sondaże, z jednym głównym pytaniem: czy jeszcze raz notowania PiS odbiją w górę, tak jak po poprzednich „dołkach”? Wtedy jednak odbicia te następowały dość szybko, tym razem jest inaczej, depresja w sondażach Zjednoczonej Prawicy utrzymuje się już pół roku. Świadczy to o trwalszej stagnacji na średnim poziomie ok. 28–33 proc. Kampania wyborcza coś z reguły dodaje, ale ważny jest punkt startu: czy liczony od tych ok. 30 proc. teraz, czy np.

Polityka 17.2021 (3309) z dnia 20.04.2021; Temat z okładki; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Albo wybory, albo gnicie"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Zygmunt Freud i jego rewizja natury człowieka

Gdy Albert Einstein wytyczał nową drogę myśleniu o przestrzeni, czasie i grawitacji, wiedeński lekarz Zygmunt Freud rewidował wiedzę o istocie człowieczej natury.

Joanna Cieśla
08.09.2015