Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Nauka hybrydowa dla klas I–III. Rząd ostrożnie znosi restrykcje

Minister Adam Niedzielski. Kwiecień 2021 r. Minister Adam Niedzielski. Kwiecień 2021 r. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa RM
W województwach, w których wirus jest pod nieco większą kontrolą, wróci edukacja hybrydowa dla najmłodszych klas szkoły podstawowej. Dalsze luzowanie obostrzeń zależy od liczby zakażeń, hospitalizacji i zgonów.

„Apogeum pandemii mamy za sobą – poinformował na środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. – Tak samo jak apogeum hospitalizacji, które miało miejsce mniej więcej dwa tygodnie temu”. O jedną trzecią mniej pacjentów zgłaszających się do lekarzy rodzinnych kierowanych jest też na testy na obecność SARS-CoV-2. Minister podkreślił zarazem, że liczba nowych zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się w Polsce na bardzo wysokim poziomie 30 tys. Wysoka jest również liczba zgonów – dziś potwierdzono 740, tydzień temu ok. 800.

Rząd przede wszystkim przygląda się sytuacji w poszczególnych regionach. „Wszędzie notujemy spadek liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców” – mówił Niedzielski. Najgorzej wypadają pod tym względem województwa: śląskie (wskaźnik średniej dziennej zakażeń na poziomie 50), dolnośląskie (46,5), wielkopolskie, łódzkie (ponad 40) i opolskie (38,3). Na drugim biegunie sytuują się województwa: podlaskie (22,2), podkarpackie (22,5) oraz warmińsko-mazurskie (23,7). Średnia kraju wynosi przy tym 36,3. Obłożenie łóżek waha się z kolei od 46 proc. w województwie podlaskim do 77 proc. na Śląsku. Respiratory są zajęte w 52 proc. w województwie warmińsko-mazurskim i w 84 proc. na Śląsku. To pokazuje, jaka jest rozpiętość danych i jak zróżnicowana jest sytuacja w całym kraju.

Czytaj też: Co z AstraZeneką? Polacy woleliby inne szczepionki

Obostrzenia. Co z maseczkami i majówką?

Do tej sytuacji są dostosowane restrykcje. Obostrzenia zostaną utrzymane w tych pięciu województwach, w których sytuacja jest najtrudniejsza (śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, opolskie). W pozostałych jedenastu województwach rząd zdecydował się na dwie zmiany. Po pierwsze, w najbliższy poniedziałek 26 kwietnia zostanie przywrócona edukacja hybrydowa w klasach I–III. Po drugie, także tego dnia otworzy się branża beauty, znów będą czynne salony urody, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. „To krok bardzo ostrożny. Jesteśmy ciągle w sytuacji dużego obłożenia szpitali i respiratorów, liczba zgonów cały czas jest duża, tak samo jak liczba zakażeń” –podkreślił Niedzielski. Dlatego inne restrykcje (infografika niżej) mają nadal obowiązywać.

Bardziej szczegółowy plan uwzględniający także inne gałęzie gospodarki (w tym branżę gastronomiczną i hotelarską) rząd ma przedstawić w przyszłym tygodniu. Wtedy też poinformuje o obostrzeniach dotyczących planowanych zwykle na maj komunii i wesel. Minister zasygnalizował, że zdejmowanie obostrzeń rozpocznie się od limitu 25 uczestników takich uroczystości. Zapowiedział też, że w czasie majówki będą wzmożone m.in. patrole graniczne.

Dopytany w czasie konferencji o maseczki, Adam Niedzielski zapewnił, że rząd nie planuje znieść nakazu ich noszenia w miejscach publicznych. Uznał to jeszcze za „wysoce ryzykowne”.

Czytaj też: Sanepid. W boju bez dowódcy

Covid-19. W środę 740 zgonów

W środę 21 kwietnia resort zdrowia poinformował o 13 926 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dotyczą województw: śląskiego (2573), mazowieckiego (1615), wielkopolskiego (1429), małopolskiego (1290), dolnośląskiego (1213), łódzkiego (1051), zachodniopomorskiego (667), pomorskiego (665), kujawsko-pomorskiego (663), lubelskiego (604), podkarpackiego (417), świętokrzyskiego (371), opolskiego (358), warmińsko-mazurskiego (336), lubuskiego (281), podlaskiego (260). 133 potwierdzone zakażenia wymagają uzupełnienia danych przez inspekcję sanitarną.

Ostatniej doby zmarło 740 osób: 201 bezpośrednio z powodu covid-19, u 539 wystąpiły choroby współistniejące.

We wtorek 20 kwietnia rząd przedstawił harmonogram rejestracji na szczepienia już dla wszystkich pełnoletnich Polaków. 28 kwietnia będą mogli wybrać termin zapisani na szczepienia obywatele w wieku 30–39 lat, a 5 maja pozostałe młodsze roczniki (18–29). Do 10 maja wszyscy dorośli Polacy powinni mieć wystawione e-skierowania na zastrzyk.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną