Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Jak trafić do centrum?

Przebrzmiałe centrum?

Odkąd liberalizm stał się stroną w wyniszczającej wojnie na śmierć i życie, stracił swój tradycyjny centrowy charakter. Odkąd liberalizm stał się stroną w wyniszczającej wojnie na śmierć i życie, stracił swój tradycyjny centrowy charakter. Max Skorwider
Rządy PiS zniszczyły polityczne centrum, ustanawiając demokrację wojenną zdolną zradykalizować każdy konflikt. Wirus totalnej polityki zaczyna już infekować młode pokolenie. Czy można go jeszcze powstrzymać?
Zanik centrum nie pozostanie bez wpływu na kulturę polityczną Polaków, szczególnie w najmłodszym pokoleniu.alphaspirit/PantherMedia Zanik centrum nie pozostanie bez wpływu na kulturę polityczną Polaków, szczególnie w najmłodszym pokoleniu.

Gdyby w wyborach mogli głosować wyłącznie ludzie młodzi, polska polityka zapewne stałaby się areną starcia Lewicy z Konfederacją. Z pozostałymi siłami w roli statystów, nie wyłączając nawet ugrupowania Szymona Hołowni. Tak przynajmniej wynika z niedawnego sondażu IBRiS: co drugiemu wyborcy poniżej trzydziestki najbliżej dziś do obozu lewicowego (i raczej nie zmieni tego ostatnie „antyliberalne” porozumienie Lewicy i PiS). Co trzeci zaś deklaruje poparcie dla sojuszu radykalnych libertarian i narodowców. Ciekawe, że obie te formacje bez głosów najmłodszego pokolenia nie miałyby najmniejszej racji bytu na scenie.

Deklarowany poziom sympatii młodych dla lewicy i prawicy okazuje się niemal identyczny jak w 1990 r. (według CBOS). A więc powrót do punktu wyjścia? Niekoniecznie, głęboki zjazd w dół zaliczyła bowiem trzecia główna ideologiczna zmienna, czyli poparcie dla poglądów centrowych. Trzy dekady temu deklarowało je zdecydowanie najwięcej, bo aż 40 proc. młodych Polaków. Teraz liczba centrystów jest niższa o połowę, a jeszcze głębiej zanurkowała skrajnie bezideowa opcja „trudno powiedzieć”, na przestrzeni dziejów III RP zazwyczaj też bardzo często wskazywana.

Mamy więc do czynienia z rewolucją politycznych postaw młodego pokolenia. Nie tyle jednak na osi lewica–prawica, jak podpowiadała większość komentatorów. Znacznie głębsza zmiana odbywa się na styku politycznego z apolitycznym, ideologicznego z pragmatycznym, radykalnego z umiarkowanym. Podlega zresztą tym procesom szczególnie młodzież wielkomiejska, a więc najbardziej wzorotwórcza. W tych grupach spadek postaw centrowych jedynie na przestrzeni ubiegłego roku był dość gwałtowny: z 26 do 11 proc., a jednoznaczne identyfikacje lewicowe bądź prawicowe wskazuje trzy czwarte badanych.

Polityka 19.2021 (3311) z dnia 04.05.2021; Polityka; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak trafić do centrum?"
Reklama