Kraj

Otwarcie po starciach

Wyjście z covidowego podziemia

Gastronomia wychodzi z lockdownu nie tylko z najcięższymi zarzutami, zagrożonymi karą do ośmiu lat więzienia, stawianymi masowo, ale i z wyjątkowo gorzkim bilansem międzyludzkim – bo większość kontroli prowadzonych przez policję była efektem donosów. Gastronomia wychodzi z lockdownu nie tylko z najcięższymi zarzutami, zagrożonymi karą do ośmiu lat więzienia, stawianymi masowo, ale i z wyjątkowo gorzkim bilansem międzyludzkim – bo większość kontroli prowadzonych przez policję była efektem donosów. Marta Frej / Polityka
Tuż po majówce zaczyna się wielkie odmrażanie gospodarki. Sklepy, restauracje, fryzjerstwo, kosmetyka, siłownie, kultura wychodzą z zamknięcia. Oraz z podziemia.
Państwo wyznaczyło, kto może pracować, a kto nie, stosując sobie tylko znane kryteria. Nawet nie sprawiało wrażenia, że chce wspierać obywateli. Na fot. klub fitness przygotowujący się do ponownego otwarcia.Mateusz Włodarczyk/Forum Państwo wyznaczyło, kto może pracować, a kto nie, stosując sobie tylko znane kryteria. Nawet nie sprawiało wrażenia, że chce wspierać obywateli. Na fot. klub fitness przygotowujący się do ponownego otwarcia.

Pierwsi wystartowali fryzjerzy, w 11 województwach jeszcze w kwietniu, a tuż po majówce także w innych częściach Polski. Od 1 maja można zacząć uprawiać sport, ale na razie tylko na wolnym powietrzu i w grupach nie większych niż 50 osób. Dzieciaki i młodzież będą mogły wrócić na baseny, pod warunkiem trzymania się różnych szczegółowych zasad.

Tuż po długim weekendzie wolno otworzyć muzea, z tym że jedna osoba ma przypadać na co najmniej 15 m kw. Podobnie w kościołach, które jednak rząd namawia do mszy na wolnym powietrzu.

8 maja w ograniczonym zakresie ruszą hotele, jednak ich restauracje pozostaną zamknięte. 15 maja będzie można na wolnym powietrzu zdjąć maseczki i usiąść przy stoliku restauracyjnym albo kawiarnianym ustawionym w ogródku. Dozwolone będą przyjęcia weselne i komunijne na wolnym powietrzu, ale z limitem do 25 osób.

Gastronomia, pod warunkiem rozstawienia stolików na odpowiednio duże odległości, będzie mogła – jeśli statystyki pozwolą – ruszyć z końcem maja. Podobnie jak kina i teatry, siłownie i kluby sportowe. I szkoły, do których uczniowie zaczną wracać od 15 maja.

To by oznaczało już względną normalność.

Tango z fryzjerem

Normalnie od miesięcy nie było. Tuż przed tym, nim fryzjerzy w Gdańsku otworzyli swoje zakłady, w lesie pod miastem licząca kilkadziesiąt osób pielgrzymka natrafiła na liczącą ponad setkę osób nielegalną imprezę – trochę techno, trochę lżejszych i cięższych używek. Młodzież była zdziwiona tym niespodziewanym zmieszaniem się kultur i środowisk, a pielgrzymi dyskretnie udali, że nikogo nie widzą. Nie mieli pojęcia, czy sami są legalni. Pani A., która była na tej legalnej bądź nielegalnej pielgrzymce i raz nielegalnie poszła na kolację w restauracji, sama prowadzi zakład fryzjerski, który też działał nielegalnie.

Polityka 19.2021 (3311) z dnia 04.05.2021; Temat z okładki; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Otwarcie po starciach"
Reklama