Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Niezaszczepialni

Polak nie chce się szczepić. Dlaczego?

Są miejsca, gdzie na szczepienie zgłosił się tylko co dziesiąty mieszkaniec. Są miejsca, gdzie na szczepienie zgłosił się tylko co dziesiąty mieszkaniec. Marcin Bondarowicz
Polacy nie chcą się szczepić. Dlaczego? Bo lato, bo się obawiają, bo wirusa jakby mniej i dlatego, że można.

Minister zdrowia wydał na Twitterze ważne oświadczenie. Pierwszy raz od miesięcy przybyło w Polsce nowych przypadków covid. Co będzie dalej, zauważył Adam Niedzielski, zależy od tempa szczepień. Tyle że Polacy szczepić się nie chcą.

Narodowy Program Szczepień zaczął się z wysokiego C. Od publicznego rozliczania „celebrytów, którzy wyłudzili bezpieczeństwo poza kolejką” oraz od utyskiwania na nieudolność urzędników Unii Europejskiej, którzy nie potrafili dostarczyć odpowiedniej liczby szczepionek. Początkowy, ścisły podział na grupy: najpierw personel medyczny, potem seniorzy itd. z czasem zaczął się zacierać. Drzwi do szczepień uchylano coraz szerzej, by w końcu puścić wszystko na żywioł – niech się kłuje, kto chce. Ale chętnych szybko zaczęło brakować. Dziś kto chciał, już jest po szczepieniu. A że chciało nie tak znów wielu, skończyliśmy na 40 proc. w pełni zaszczepionych.

W samym klubie PiS co do szczepień czy rygorów, którym mogą być poddani obywatele niezaszczepieni, nie ma zgody. Siedmiu pisowskich parlamentarzystów założyło zespół ds. sanitaryzmu. Zdaniem jego członków bezpieczeństwo ogółu nie tłumaczy restrykcji i ograniczeń wobec tych, którzy szczepić się nie chcą.

Posłanka Siarkowska tłumaczy na Twitterze, że „sanitaryzm to podporządkowanie życia społecznego, politycznego, gospodarczego, religijnego, a nawet prywatnego walce z epidemią”. I z takim podejściem jej zespół ma walczyć, ma dbać o to, by pandemiczne ograniczenia nie naruszały wolności obywatelskich.

Taka postawa promieniuje w dół. – Wielu moich sąsiadów całkiem na serio mówi, że woli przechorować covid, zamiast dać się zaszczepić podejrzanymi szczepionkami. Bo o covidzie już coś tam wiedzą, jeden lub drugi znajomy zachorował, i przeżył.

Polityka 30.2021 (3322) z dnia 20.07.2021; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Niezaszczepialni"
Reklama