Kraj

Grzeczny rzecznik

Marcin Wiącek: kim jest nowy RPO

Dr hab. Marcin Wiącek Dr hab. Marcin Wiącek Grzegorz Krzyżewski/FotoNews / Forum
Niespełna 40-letni profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Marcin Wiącek, dotąd ostrożny i niewyrazisty, został następcą Adama Bodnara na urzędzie Rzecznika Praw Obywatelskich. Czy urząd go odmieni?
Dr hab. Adam Bodnar podczas ostatniego dnia na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich.Andrzej Hulimka/Forum Dr hab. Adam Bodnar podczas ostatniego dnia na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich.

Ani znany autorytet prawniczy – jak większość dotychczasowych rzeczników, ani znany aktywista na rzecz praw człowieka – jak Adam Bodnar. Cichy, choć doceniany i z dorobkiem, teoretyk prawa, konstytucjonalista, szef Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa UW. Człowiek niekontrowersyjny, który potrafi jednak tak sterować rzeką zdarzeń, że zanosi go tam, dokąd chciał być zaniesiony. Właśnie zaniosła go na urząd RPO. W czasach szczególnych, gdy pilniejsza niż zabieganie o codzienne sprawy ludzi jest obrona praworządności, bez której o te prawa walczyć się nie da.

Polityka 31.2021 (3323) z dnia 27.07.2021; Polityka; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Grzeczny rzecznik"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021