„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

Lekcja Leppera

Andrzej Lepper wskazał drogę populistom

Podczas blokady drogi w Kłodzku w 2001 r. Podczas blokady drogi w Kłodzku w 2001 r. Grzegorz Hawałej / Reporter
Po samobójczej śmierci szybko wyparował ze społecznej świadomości. Ale już jego populistyczne dziedzictwo zostało zagospodarowane przez PiS. Duch Andrzeja Leppera nadal krąży nad polską polityką i przypomina o nierozwiązanych do dziś problemach.
W polityce był gangsterem, który rozumiał tylko argument siły. Zawsze bił tak, aby bolało.Basia Dziedzic W polityce był gangsterem, który rozumiał tylko argument siły. Zawsze bił tak, aby bolało.

Zapowiadał, że kiedy już sięgnie po prezydenturę, weźmie ze sobą do pałacu bokserski worek treningowy. Za młodu stoczył w ringu kilka walk, ale pasja została mu do końca. Po najwyższy urząd nie zdołał sięgnąć, a swoje życie Andrzej Lepper zakończył dokładnie dziesięć lat temu na haku i sznurze od worka.

Wtedy była to po prostu sensacja w środku sezonu ogórkowego. Media opisały smutny finał tej zadziwiającej kariery: paroletnią wegetację na politycznym marginesie, długi, samotność. Wyszła z tego uniwersalna przypowieść o władzy, która zniewala pożądających jej śmiałków i bezlitośnie na koniec wypluwa.

Polityka 32.2021 (3324) z dnia 03.08.2021; Polityka; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Lekcja Leppera"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020