Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Ład nie po polsku

Z życia sfer

W pierwszej chwili można by pomyśleć, że widocznie inni szatani tam byli czynni i ktoś podsunął prezesowi nowych elit tekst do podpisania, a on go podpisał, nie czytając.

Ale przecież prezes to nie prezydent (też przedstawiciel nowej elity), który podpisuje, co mu dadzą, i idzie popływać na skuterze wodnym. Więc tak wydarzyć się nie mogło. Jak prezes coś podpisuje, to wie, co i po co to robi. Tym razem, występując w dwóch osobach – jako Prezes PiS i Wicepremier (koniecznie dużą literą!) – podpisał się na partyjnej ulotce, która trafiła do skrzynek pocztowych szarych obywateli, by ich przekonać do programu Polski Ład.

Cóż takiego podpisał pan prezes (bo przecież nie napisał, od tego są ludzie przygotowujący takie ulotki), że nas to rozbawiło, ale i zbulwersowało, choć niejedno już słyszeliśmy z ust tego konesera poezji? Autor ulotki, świadom zasad tworzenia propagandowych przekazów, postanowił uchronić odbiorcę przed nadmiernym wysiłkiem intelektualnym, być maksymalnie zwięzły (a przy tym należycie pompatyczny) – i streścił cały program PiS w pięciu zdaniach:

– Polski Ład jest oparty o polskie wartości. Prowadziliśmy zawsze naszą politykę w oparciu o nie. Polska oparta o tradycje, solidarność, Polska sprawiedliwa, równych szans – nieważne, kto gdzie się urodził. To był nasz cel. To jest cel Polski.

Przy takim natężeniu deklarowanej „polskości” wypadałoby jednak znać język polski, bo co jak co, ale z pewnością należy on do polskich wartości. Jak to mówią, „polska język – trudna język”, ma swoje dziwaczne wymagania. Na przykład wyrażenie „opierać się o” (pojawiające się tu dwukrotnie) służy wyłącznie do opisu fizycznej relacji między obiektami, do opisu relacji metaforycznych używamy zwrotu „opierać się na”. „Polskie wartości” to nie mur, o który można się oprzeć, choć piarowcy PiS właśnie tak chcieliby je wykorzystać – jako mur (jednak metaforyczny) oddzielający nas od coraz bardziej zgniłego Zachodu.

Polityka 33.2021 (3325) z dnia 10.08.2021; Felietony; s. 95
Oryginalny tytuł tekstu: "Ład nie po polsku"
Reklama