Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Strażnicy płotu

Strażnicy na granicy

Służba graniczna wykonuje polecenia, które ktoś jej narzucił – zmiany trzeba więc na szczeblu politycznym. Służba graniczna wykonuje polecenia, które ktoś jej narzucił – zmiany trzeba więc na szczeblu politycznym. Jakub Kamiński / EAST NEWS
Granica z Białorusią stała się sceną politycznego spektaklu, a strzegąca jej służba działa pod dyktando radykałów.
Zakup sprzętu dla Straży Granicznej był finansowany w znacznym stopniu przez Unię Europejską.Michał Kość/Forum Zakup sprzętu dla Straży Granicznej był finansowany w znacznym stopniu przez Unię Europejską.

Skok w mrok z wiszącego śmigłowca, prosto w narwiańskie bagno. Ludzie na dole kilka godzin wcześniej przekroczyli zieloną granicę od strony Białorusi i zabłądzili. Mieli telefon i złapali zasięg, ale dostać się do nich można było tylko z powietrza. 12 osób, troje dzieci, Irakijczycy i Egipcjanin. Trzeba ich wyprowadzić z mokradeł, sprowadzić lekarza, ogrzać, napoić, nakarmić i osadzić w ośrodku.

Straż Graniczna ratujących życie akcji ma na koncie wiele. Ale od dwóch tygodni kojarzy się z zamaskowanymi dryblasami wokół grupki ludzi siedzących na gołej ziemi, bez ciepłego jedzenia, czystej wody i środków higieny.

Polityka 36.2021 (3328) z dnia 31.08.2021; Kryzys uchodźczy; s. 27
Oryginalny tytuł tekstu: "Strażnicy płotu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >