Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Odbijanki, odpychanki

Odbijanki, odpychanki. System wypychania emigrantów

Odmowa wjazdu na teren Polski w oparciu o kilku-, kilkunastominutową rozmowę, bez przyjęcia wniosku o status uchodźcy, to jedna z najczęstszych patologii na polskich granicach. Odmowa wjazdu na teren Polski w oparciu o kilku-, kilkunastominutową rozmowę, bez przyjęcia wniosku o status uchodźcy, to jedna z najczęstszych patologii na polskich granicach. Max Skorwider
Obrona przed uchodźcami to dziś polska i unijna doktryna. Ani Polska, ani Unia nie mają spójnej, długofalowej polityki migracyjnej. Unia zaczęła jednak pracę nad Nowym Paktem o Migracji i Azylu. Polska tylko zamyka oczy i granice.
Alternatywą dla doktryny „obrony granic” jest wykorzystywanie migracji dla rozwoju gospodarczego, społecznego, kulturalnego i naukowego.Max Skorwider Alternatywą dla doktryny „obrony granic” jest wykorzystywanie migracji dla rozwoju gospodarczego, społecznego, kulturalnego i naukowego.

Konwencja genewska o uchodźcach zobowiązuje państwa do przyjęcia i rozpatrzenia w uczciwej procedurze każdego wniosku o azyl. Jej celem jest zapewnienie ochrony każdemu, kto ucieka przed prześladowaniem z jakiejkolwiek przyczyny. Konwencja najwyraźniej nie pasuje do humanitaryzmu w XXI w.

Premier Mateusz Morawiecki: „Współczuję tym ludziom, ale przede wszystkim jesteśmy zobowiązani bronić naszej granicy. Inaczej pistolet, przyłożony przez pana Łukaszenkę do naszej głowy, mógłby wypalić”.

Polityka 37.2021 (3329) z dnia 07.09.2021; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Odbijanki, odpychanki"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022