„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Kraj

Polityka i obyczaje

Z ostatniej strony

Polityka

W rozmowie z magazynem „Rzeczpospolitej” politolog Iwan Krastew o sprawach podstawowych: „Zarówno Kaczyński, jak i Orbán dobrze wiedzą, że ich kraje nie mogą zamknąć granic i żyć w autarkii. Muszą funkcjonować w jednolitym rynku. Ale aby to było możliwe, obcy inwestorzy muszą mieć przekonanie, że funkcjonują w ramach wspólnej przestrzeni wymiaru sprawiedliwości, w której sądy będą ich traktowały tak samo jak podmioty krajowe, a nie słuchały poleceń władz. Właśnie z braku takich gwarancji Rosja nie jest w stanie ściągnąć znaczącej liczby zagranicznych inwestycji. Jeśli Polska pójdzie tą drogą, trwale nadweręży zasady praworządności, jej funkcjonowanie w Unii nie będzie możliwe”.

Polexit to „wymysł propagandowy” – zapewnia PAP Jarosław Kaczyński. Czyja to propaganda, nie wyjaśnił.

Henryk Martenka o wojence PiS z Unią („Angora”): „Głupota Ziobry, ratującego skórę niemądrą i nieskuteczną polityką uzdrawiania polskiej praworządności poprzez budowanie atmosfery zagrożenia, przypomina niektórych polskich biskupów, którzy nie przełkną ostrygi bez wołania o śmiertelnym zagrożeniu tęczową zarazą. Idiotyzm Ziobry jest tym bardziej idiotyczny, bo zaraźliwy. Do histerycznego tonu głosu fanatycznego ministra sprawiedliwości już dołączają kolejni »wojenni korespondenci«. (…) Na szczęście obok smutnych pajaców są też w PiS-ie pajace wesołe, dzięki którym dyktatorska partia obnaża swą etymologię: nie dyktator, ale dykta”.

W „Plusie Minusie” komentarz Kataryny do małopolskiej uchwały anty-LGBT: „[to spór] którego nie mamy szansy wygrać inaczej, niż zadowalając się jakże typowym dla nas moralnym zwycięstwem, polegającym na tym, że co prawda nie oddamy ani guzika, ale za ten guzik oddamy całe spodnie i zostaniemy z gołym tyłkiem.

Polityka 39.2021 (3331) z dnia 21.09.2021; Felietony; s. 106
Oryginalny tytuł tekstu: "Polityka i obyczaje"
Reklama