Prof. Krzysztof Jasiewicz, socjolog i antropolog polityki, o tym, czy PiS wyprowadzi Polskę z Unii Europejskiej i kto tak naprawdę tego chce.
Nie ma dzisiaj ważniejszej, długofalowej kwestii niż przyszłość kraju w europejskiej wspólnocie.
O przymusowe szczepienia i obostrzenia wobec niezaszczepionych toczy się spór nie tylko medyczny, ale także prawny i ideowy.
W ramach zadośćuczynienia za straty moralne Komitet Polityczny PiS mianował Czarneckiego „pełnomocnikiem PiS ds. sportu” (!).
Po raz pierwszy od lat dogadali się między sobą i protestują solidarnie wszyscy: lekarze, rezydenci, pielęgniarki, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, zrzeszeni w jednym Komitecie Protestacyjno-Strajkowym Ochrony Zdrowia.
Po wyrzuceniu z rządu Gowina i jego ludzi umocnił się w obozie władzy Ziobro ze swoją radykalnie eurosceptyczną ekipą. Dzieje się to w czasie, kiedy PiS ma z UE na pieńku jak nigdy dotąd i szuka rozwiązania. Trwają targi i podchody.
Żywe pomniki historii nie zawsze sprawdzają się w roli współczesnych autorytetów, czego ilustracją jest problem opozycji z Leszkiem Balcerowiczem i paroma innymi bohaterami z dawnych lat. Jak sobie z tym poradzić?
Przed opozycyjnymi politykami stoi dylemat: postępować zgodnie z własnymi przekonaniami i słusznymi racjami, czy kierować się polityczną koniecznością, wynikającą z dominujących w społeczeństwie przekonań, często urobionych perfidną propagandą władzy. Bo inaczej „społeczeństwo nie zrozumie”.
Maja Ostaszewska o tym, że obojętniejemy na zło. I o tym, że w Polakach, nieważne po której stronie stoją, rośnie coraz większa frustracja.
Sprawa Łukasza jest kolejną w czarnej serii policyjnych interwencji zakończonych śmiercią. Powoli strach wezwać policję z prośbą o pomoc.
Efekty programu „najpierw mieszkanie” obalają mit, że jeśli pozostawi się bezdomnych na ulicy bez wsparcia, to i tak jakoś sobie poradzą, a zaoszczędzi się przy tym publiczne pieniądze. Nic bardziej mylnego.
Samarytanin Andrzej Michałek uważał, że kieruje nim Matka Boska. Nie wiedział, że to tylko zakonnica z Niemiec. I chociaż siostra już nie należy do zgromadzenia, ciągle zarządza częścią jego majątku.
Inflacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Napędu dostarczają jej drożejąca energia elektryczna i cieplna oraz gaz i paliwa płynne. Nie ma się co łudzić – czasy taniej energii należą do przeszłości. Dla rządu PiS to może być największe polityczne wyzwanie.
Przedłużenie kadencji Jerome’a Powella, szefa banku centralnego USA, przez prezydenta Joe Bidena może być równie ważną decyzją jak wyjście amerykańskich wojsk z Afganistanu.
Wynajmujący krótko cieszyli się z niższych czynszów w pandemii. Teraz zapłacą za podatkowe pomysły rządu i szaleństwo na rynku nieruchomości.
Im więcej korzystnych wyroków dla klientów, tym szybciej rośnie liczba procesów przeciw bankom, które udzielały kiedyś kredytów frankowych. Jednak pozew trzeba dobrze przygotować i liczyć się z kilkuletnim postępowaniem.
Sąd Najwyższy na kolejnym już posiedzeniu nie wydał uchwały dotyczącej kredytów frankowych. W żadnym wypadku nie stanowi to jednak przeszkody do dalszego wyrokowania przez sądy powszechne w sprawach przeciwko bankom.
Jeśli nie można wybrać dotychczasowej kanclerz, warto postawić na jej zastępcę, Olafa Scholza – zdaje się kalkulować wielu Niemców. I nie szkodzi, że ten zastępca jest z innej partii.
Czym jest włoska kuchnia, co należy do tożsamości narodowej, a co ją dziś zaśmieca? Ta kwestia ma też wymiar praktyczny: we Włoszech narasta kuchenna krucjata.
Kiedyś nasi politycy ścigali się, by wizytować budowę Domu Polskiego we Lwowie. Teraz omijają ją szerokim łukiem. Miał być prestiż, jest skandal.
U progu sezonu noblowskiego – ruszyła już giełda nazwisk – warto przyjrzeć się przypadkowi premiera Etiopii Abiya Ahmeda Alego, który nagrodę pokojową szarga na frontach krwawej wojny domowej.
Zarzuty fałszowania danych pod adresem wielkiej gwiazdy psychologii prof. Dana Ariely’ego, wywołały wstrząs. Powraca pytanie, czy mechanizm wykrywania oszustw działa w nauce prawidłowo.
Jak zapomniany polski naukowiec odkrył geologiczne pozostałości największej katastrofy w dziejach Ziemi.
Z dziejów niemieckiej dokładności. Czyli skąd się wzięła? Jest faktem czy trochę mitem?
Redaktor naczelny POLITYKI, premier, I sekretarz KC PZPR, po którym zgasił światło – Mieczysław F. Rakowski, czyli MFR. Zmarł 13 lat temu.
Czy pamiętamy jeszcze, jak smakuje prawda? Ile jesteśmy gotowi poświęcić, by dać jej świadectwo?
Jensen skleja elementy z wprawą wirtuoza, tworząc film rozrywkowy, zabawny, a przy tym mądry i prawdziwie przejmujący.
Familijny musical Jakuba Szydłowskiego opiera się, także w warstwie wizualnej, na albumie Janusza Christy z początku lat 80.
Ujemną stroną spektaklu są kostiumy, a tekst, trzeba to niestety powiedzieć, chwilami wywołuje u słuchacza uśmiech.
Ogląda się tę 70-minutową całość gładko. Zbyt gładko.
Prozatorski debiut Quentina Tarantino to rozwinięcie wątków z jego ostatniego filmu.
Autor podsuwa czytelnikowi słuszne sądy, które mu się spodobają. I to może budzić dystans, bo nie każdy czytelnik lubi, żeby go brać pod włos.
W „Ucieczce od bezradności” Tomasz Stawiszyński kładzie na psychoanalitycznej kozetce everymana, który rozpaczliwie próbuje dopasować własne życie do obowiązujących wzorców społecznych i kulturowych.
Po 18 latach od wydania ostatniej płyty („FAFARAFA”) warszawski zespół Trawnik, niegdyś jedna z najważniejszych kapel rodzimej sceny ska, wraca z nowym albumem.
Przed pięciu laty głośno było o berlińskiej wystawie „Obok” przyglądającej się, poprzez sztukę, złożonym i blisko tysiącletnim relacjom polsko-niemieckim.
Rok temu Szalone Dni Muzyki odwołano, więc organizatorzy nadrabiają Rok Beethovena: w formie kameralnej i symfonicznej, dla dorosłych i dla dzieci, na poważnie i na lekko.
Producenci Disneya, gdy zobaczyli mój makijaż, dredy, ozdoby we włosach, od razu chcieli mnie wyrzucić. Dzwonili i pytali, kogo ja gram: świra, pijaka, geja? – wspomina Johnny Depp, amerykański aktor, muzyk, reżyser i producent filmowy.
Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.
Największym dziełem Susan Sontag jest mit Susan Sontag, równie ważny jak napisane przez nią teksty. A może ważniejszy?
Twórczość Dantego była we Włoszech kulturalnym polem bitwy, a sama tylko „Boska Komedia” pozwala zrozumieć, czym było średniowiecze – mówi Zygmunt G. Barański, wybitny znawca zmarłego w 1321 r. włoskiego pisarza.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Dom Przedpogrzebowy przestronny, a nas garstka, dziesięć, może piętnaście osób.
Wrzesień. Zaraz zajęcia! Sto tysięcy nauczycieli akademickich powoli ogarnia niepokój.
Malecha był jak mały wulkanik – iskry leciały z niego tak nęcące, że byłoby marnotrawstwem z nich nie skorzystać.
Powieść otwiera drzwi do nieświadomego. Tego nam dziś potrzeba, chociaż to dopiero przeczuwamy.
Rząd PiS podkreśla, że posiada własne wartości, które w pełni akceptuje.
Czytam, że dużym zainteresowaniem cieszą się „praktyczne warsztaty szycia chirurgicznego”. Z pewnością pozwolą one uczestniczącym w nich osobom zszywać po operacjach swoich najbliższych.
Westerny były nie tylko kasowymi produkcjami. Także narzędziami propagandy i polityki historycznej Stanów Zjednoczonych. Dziś na fali nowych standardów moralnych i obalania pomników kolonialnej przeszłości western znów pokazuje inną twarz Ameryki.
Woda pod nos
Nie ma dzisiaj ważniejszej, długofalowej kwestii niż przyszłość kraju w europejskiej wspólnocie.