Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Wiosłuj, Olaf, wiosłuj

NIEMCY: Olaf Scholz – wicekanclerz kanclerzem?

„Olaf steruje – my wiosłujemy” – miał przyznać jeden z jego współpracowników. Tu (z przodu) wicekanclerz przy wiosłach. „Olaf steruje – my wiosłujemy” – miał przyznać jeden z jego współpracowników. Tu (z przodu) wicekanclerz przy wiosłach. Thomas Köhler/Photothek
Jeśli nie można wybrać dotychczasowej kanclerz, warto postawić na jej zastępcę, Olafa Scholza – zdaje się kalkulować wielu Niemców. I nie szkodzi, że ten zastępca jest z innej partii.
Scholz chce wysokiej płacy minimalnej i sprzeciwia się dalszemu podnoszeniu wieku emerytalnego. Ale to pragmatyk, który dawno zapomniał, że kiedyś był marksistą.Thomas Peter/Reuters/Forum Scholz chce wysokiej płacy minimalnej i sprzeciwia się dalszemu podnoszeniu wieku emerytalnego. Ale to pragmatyk, który dawno zapomniał, że kiedyś był marksistą.

Nad Hamburgiem świeci słońce. W Alsterze, prawym dopływie Łaby, tafla wody jest spokojna i tylko przepływająca łódź wywołuje niewielkie fale. Na pierwszym planie dziarsko wiosłuje 63-letni Olaf Scholz, wicekanclerz i minister finansów w rządzie Angeli Merkel. Odkąd ponad rok temu ogłosił, że powalczy o zwalniane przez nią miejsce, ma zdecydowanie mniej czasu na swoje hobby. Czego się jednak nie robi dla ekipy filmowej!

W wyścigach wioślarskich bywa tak, że osada, która przez długi czas jest w tyle za rywalami, na ostatnich metrach gwałtownie przyspiesza i wygrywa. Podobnie może być z finałem kampanii przed niedzielnymi wyborami do Bundestagu.

W czerwcu Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) – ugrupowanie Scholza – dostała zaledwie 8 proc. głosów w wyborach w Saksonii-Anhalt. W skali całego kraju miała wtedy kilkunastoprocentowe poparcie – wyraźnie mniejsze niż chadeckie CDU/CSU, a także Zieloni. Na ostatniej prostej to jednak SPD jest na fali. Najnowsze sondaże dają jej 25–27 proc. głosów. Chadecy, którym Merkel zapewniła 16 lat nieprzerwanych rządów, są dopiero drudzy (20–25 proc.). Zieloni – choć jeszcze wiosną byli na prowadzeniu – mogą liczyć tylko na 15–17 proc. głosów. Jeśli to się potwierdzi przy urnach, Scholz zostanie kanclerzem.

Na okładce magazynowej wkładki do „Süddeutsche Zeitung” kandydat SPD pozuje, układając palce w charakterystyczny romb. Gest uchodził dotąd za typowy dla Merkel. Osiem lat temu gigantyczny plakat ze splecionymi dłońmi pani kanclerz stał się ikoną ówczesnej kampanii. Polityk SPD nie waha się też powtarzać słynnego argumentu Merkel z 2013 r.: „Znają mnie państwo”.

Kto zastąpi Merkel

Niemieccy wyborcy chcą przewidywalności i spokoju.

Polityka 39.2021 (3331) z dnia 21.09.2021; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Wiosłuj, Olaf, wiosłuj"
Reklama