Nauka

Zesłanie na wulkanie

Syberyjskie odkrycia polskiego zesłańca

Formacje skalne na brzegu rzeki Dolna Tunguzka, dopływu Jeniseju. Formacje skalne na brzegu rzeki Dolna Tunguzka, dopływu Jeniseju. Alamy Stock Photo / BEW
Jak zapomniany polski naukowiec odkrył geologiczne pozostałości największej katastrofy w dziejach Ziemi.
Zesłany po powstaniu styczniowym Aleksander Czekanowski (1833–76) stał się sławnym eksploratorem, stworzył m.in. mapę geologiczną guberni irkuckiej.Piotr Męcik/Forum Zesłany po powstaniu styczniowym Aleksander Czekanowski (1833–76) stał się sławnym eksploratorem, stworzył m.in. mapę geologiczną guberni irkuckiej.

W czerwcowy poranek znad doliny Dolnej Tunguzki uniosła się mgła i oczom Aleksandra oraz jego trzech towarzyszy ukazał się stromy brzeg odsłaniający wnętrze niewysokiego wzniesienia. Dobili łodzią do brzegu i mogli od razu podziwiać masyw twardych czarnych skał wyglądających jak wielokątne kolumny. Czekanowski skojarzył je z kopalnymi lawami, które widział niedawno na zachód od jeziora Bajkał. Wkrótce okazało się, że tego typu skały i charakterystyczne wzgórza o wierzchołkach płaskich jak stół ciągną się setkami kilometrów wzdłuż biegu Dolnej Tunguzki, aż do jej ujścia do potężnego Jeniseju.

Polityka 39.2021 (3331) z dnia 21.09.2021; Nauka i cywilizacja; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Zesłanie na wulkanie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021