Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Pacjent kroi, szyje i wycina

Z życia sfer

Czytam, że dużym zainteresowaniem cieszą się „praktyczne warsztaty szycia chirurgicznego”. Z pewnością pozwolą one uczestniczącym w nich osobom zszywać po operacjach swoich najbliższych.

Wbrew różnym opiniom system ochrony zdrowia ma się nieźle. „Gazeta Wyborcza” informuje, że 63-letni pacjent z bólem kręgosłupa został zapisany na rehabilitację na 2036 r. Tzn. że system najwyraźniej zamierza do tego czasu działać, co dobrze o nim świadczy. W dodatku rząd zapewnia, że wydatki na system będą rosły, a to umożliwi umawianie pacjentów na zabiegi nie tylko za 15 lat, ale na jeszcze bardziej odległe terminy.

Pacjenci, zwłaszcza starsi, są sceptyczni i uważają, że na zabiegi w tych terminach nie przyjdą, ponieważ ludzie tak długo nie żyją. Ale Ministerstwo Zdrowia pociesza, że z informacji, które posiada, wynika, że długość życia człowieka stale rośnie, dlatego z wyznaczonych zabiegów nie warto pochopnie rezygnować.

Żeby zrozumieć, że z krytyką służby zdrowia mocno się w Polsce przesadza, wystarczy spojrzeć na tzw. białe miasteczko, w którym lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym niczego nie brakuje: mają namioty, koce, policja zapewnia im bezpieczeństwo, a bliskość słynnych Łazienek sprawia, że można się wybrać na spacer. To powoduje, że część medyków zdecydowała się spędzić w miasteczku zaległe urlopy, a ci, którzy muszą pilnie wrócić na dyżury, zapewniają, że na pewno wrócą.

Miłym akcentem jest pomoc niesiona mieszkańcom miasteczka przez warszawiaków, często byłych pacjentów szpitali, którzy codziennie przynoszą im coś do picia i jedzenia. To, że ci pacjenci chodzą i są w stanie coś przynieść, to chyba najlepszy dowód, że służba zdrowia działa i nie trzeba jej reformować.

Nic dziwnego, że premier nie podejmuje rozmów z protestującymi i robi wszystko, aby namiotowe miasteczko funkcjonowało jak najdłużej. To decyzja słuszna, biorąc pod uwagę, że w namiotach organizowane są darmowe badania pacjentów, warsztaty edukacyjne, spotkania na temat psychiatrii dziecięcej i depresji.

Polityka 39.2021 (3331) z dnia 21.09.2021; Felietony; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Pacjent kroi, szyje i wycina"
Reklama