Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Co robi minister Wójcik

Bardzo skromna działalność ministra Wójcika

Michał Wójcik Michał Wójcik Beata Zawrzel / Reporter
Po roku skromnej działalności ministra Wójcika można stwierdzić, że zajmuje się tym, czym rzecznik praw obywatelskich, pełnomocnik rządu ds. praw człowieka oraz pełnomocnik ds. równego traktowania. Pobiera za to ok. 12 tys. zł pensji.

Mija rok, odkąd Michał Wójcik, wiceprezes Solidarnej Polski, został powołany do rządu na ministra bez teki. Do jego obowiązków należy podejmowanie zadań związanych z obroną praw obywatelskich oraz ochroną tożsamości europejskiej. Ma też monitorować dobre rozwiązania dotyczące przeciwdziałania nieprawidłowościom w tych dwóch obszarach w instytucjach publicznych (w szczególności w państwach UE). Nie do końca idzie to w parze z osobistymi i politycznymi przekonaniami ministra, które choćby ostatnio wyraził na Twitterze: „Radni Sejmiku Małopolskiego nie zgodzili się na uchylenie uchwały dotyczącej zakazu ideologii LGBT. Nie ulegli presji brukselskich urzędników. Jestem z Was bardzo dumny!”.

W KPRM do pomocy ma cały Departament Praw Obywatelskich i Tożsamości Europejskiej. Jednak do tej pory nie doprowadził do uchwalenia choćby jednej ustawy, a w opracowaniu, jak sam przyznaje, ma pięć – m.in. projekt ustawy o ochronie zwierząt, o którym jednak nic nie wiadomo. Michał Wójcik, odpowiadając niedawno na interpelację poselską w sprawie swojej rządowej działalności, napisał: „zajmuję stanowiska w kwestiach dotyczących m.in. praw osób LGBT, zasady praworządności oraz innych zagadnień z zakresu tożsamości europejskiej”. Dodaje, że przygotował „projekt uchwały Sejmu w sprawie ochrony języka polskiego jako elementu europejskiej tożsamości kulturowej oraz projekt ustawy o zakazie adopcji dzieci przez pary jednopłciowe”. Nie wiadomo, kto jest ojcem tego projektu, bo w marcu tego roku Zbigniew Ziobro ogłosił na konferencji prasowej, że „wspólnie z ministrem Michałem Wójcikiem Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt, zgodnie z którym pary homoseksualne nie mogą adoptować dzieci”.

Po roku skromnej działalności ministra Wójcika można stwierdzić, że zajmuje się tym, czym rzecznik praw obywatelskich, pełnomocnik rządu ds.

Polityka 41.2021 (3333) z dnia 05.10.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Co robi minister Wójcik"
Reklama