„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

Stan wojenny

Stan wojenny. Jak PiS wyprowadza Unię z Polski

Rząd znalazł się w klinczu: jeśli chce się dogadać z Unią w sprawie pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy, musi zlekceważyć wyrok Trybunału Przyłębskiej. Rząd znalazł się w klinczu: jeśli chce się dogadać z Unią w sprawie pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy, musi zlekceważyć wyrok Trybunału Przyłębskiej. Max Skorwider
Trybunał Julii Przyłębskiej ogłosił, że organy Unii naruszają suwerenność Polski. Tym orzeczeniem rząd wypowiedział Unii wojnę. Sędziowie odmawiają sądzenia z neosędziami, władza ich prześladuje, a TSUE orzeka, że przenoszenie sędziów można uznać za represję. Oto meldunki z linii frontu.
Demonstracja na Placu Zamkowym w Warszawie.Adam Chełstowski/Forum Demonstracja na Placu Zamkowym w Warszawie.

Wyrok zapadł we wniesionej przez premiera sprawie zwanej „o wyższości prawa polskiego nad unijnym”. Komisja Europejska i Parlament Europejski apelowały o poniechanie tej sprawy. Ale ton ustnego uzasadnienia i komunikatu wydanego przez Trybunał, to już de facto zapowiedź polexitu: „integracja odbywająca się na podstawie prawa unijnego, oraz przez jego wykładnię dokonywaną przez TSUE, osiąga nowy etap, w którym organy UE działają poza granicami kompetencji”, więc „RP nie może funkcjonować jako państwo suwerenne i demokratyczne” – uzasadniał wyrok sprawozdawca, sędzia Bartłomiej Sochański.

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Stan wojenny"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021