Czy warto się teraz kopać z władzą polityczną, która ma aparat przemocy w postaci postępowań dyscyplinarnych, prokuratury i odbierania sędziowskich immunitetów? Warto.
Jak podkreślił Trybunał Sprawiedliwości UE, jeśli „sąd krajowy” oceni, że kwestionowane zmiany ustawodawcze w sprawie działania neo-KRS wprowadzono z naruszeniem prawa UE, to zgodnie z zasadą pierwszeństwa tego prawa powinien „odstąpić od zastosowania się do tych zmian”.
Komisja Europejska daje Polsce miesiąc na powstrzymanie Izby Dyscyplinarnej od wszelkich działań wobec sędziów.
PiS nie miał prawa zakazać NSA oceny prawidłowości konkursów na sędziów zorganizowanych przez neo-KRS – ocenił rzecznik generalny TSUE Evgeni Tanchev.
Samo istnienie systemowych zagrożeń dla niezawisłości władzy sądowniczej nie upoważnia do odmowy wykonania ENA – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Kończą się kadencje polskich sędziów w trybunałach w Strasburgu i Luksemburgu. PiS szuka następców, a ich wyłanianie okrywa tajemnica. Jedno łatwo zgadnąć: sędziowie w Trybunale Praw Człowieka i w Trybunale Sprawiedliwości UE mają być osobami o „mentalności służebnej”.
Wypowiedzenie wojny Unii w szczególnie dramatycznym czasie, gdy trzeba mobilizować wszystkie siły dla przetrwania, wygląda na publiczną dywersję dla uciechy rozmaitych szumowin.
Komisja Europejska właśnie rozszerzyła postępowanie przeciwnaruszeniowe wobec Polski, by zapobiec powtórce z historii: odsuwaniu sędziów od orzekania. Chodzi o pełniejsze zablokowanie Izby Dyscyplinarnej.
To nie był dobry początek tygodnia dla polskich władz. Wyrok strasburskiego trybunału podważa legalność powołania sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN. TSUE powinien go wziąć pod uwagę.
Aż pięć krajów wspierało dziś Komisję Europejską na rozprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w sprawie systemu dyscyplinowania sędziów, który wprowadziła władza PiS.