„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

Życie wewnętrzne

Kolejka do ucha prezesa PiS

W PiS trwa nieustanna rywalizacja: o bieżące wpływy w rządzie, spółkach skarbu państwa lub okręgu wyborczym, o przyszłą pozycję w partii (z sukcesją w tle). W PiS trwa nieustanna rywalizacja: o bieżące wpływy w rządzie, spółkach skarbu państwa lub okręgu wyborczym, o przyszłą pozycję w partii (z sukcesją w tle). Ireneusz Szuniewicz
Prawo i Sprawiedliwość wydaje się monolitem, któremu jedność zapewnia Jarosław Kaczyński. Ale w PiS rośnie personalna rywalizacja, ścierają się grupy wpływów i trwa przepychanka do ucha prezesa.
Znaczenie grup nacisku w PiS będzie rosło.Adam Chełstowski/Forum Znaczenie grup nacisku w PiS będzie rosło.

Nowa Lewica to pierwsza polska partia, która oficjalnie wprowadziła u siebie podział na frakcje, pozostałości po SLD i Wiośnie. Frakcje odzwierciedlają różne poglądy członków partii w granicach wartości i celów partii oraz działają na rzecz ich promocji w jej działalności programowej – głosi statut Nowej Lewicy, który przesądza także, że do którejś z frakcji powinien należeć każdy działacz ugrupowania. Frakcje nie muszą być w ten sposób sformalizowane, od innych form życia partyjnego różnią się zasadniczo tym, że łączą polityków nie tylko ze względu na powiązania towarzyskie, sympatie i antypatie czy taktyczne sojusze, lecz przede wszystkim z racji odmienności programowej od dominującego w danym ugrupowaniu nurtu.

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Polityka; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Życie wewnętrzne"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021