Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kraj

Życie wewnętrzne

Kolejka do ucha prezesa PiS

W PiS trwa nieustanna rywalizacja: o bieżące wpływy w rządzie, spółkach skarbu państwa lub okręgu wyborczym, o przyszłą pozycję w partii (z sukcesją w tle). W PiS trwa nieustanna rywalizacja: o bieżące wpływy w rządzie, spółkach skarbu państwa lub okręgu wyborczym, o przyszłą pozycję w partii (z sukcesją w tle). Ireneusz Szuniewicz
Prawo i Sprawiedliwość wydaje się monolitem, któremu jedność zapewnia Jarosław Kaczyński. Ale w PiS rośnie personalna rywalizacja, ścierają się grupy wpływów i trwa przepychanka do ucha prezesa.
Znaczenie grup nacisku w PiS będzie rosło.Adam Chełstowski/Forum Znaczenie grup nacisku w PiS będzie rosło.

Nowa Lewica to pierwsza polska partia, która oficjalnie wprowadziła u siebie podział na frakcje, pozostałości po SLD i Wiośnie. Frakcje odzwierciedlają różne poglądy członków partii w granicach wartości i celów partii oraz działają na rzecz ich promocji w jej działalności programowej – głosi statut Nowej Lewicy, który przesądza także, że do którejś z frakcji powinien należeć każdy działacz ugrupowania. Frakcje nie muszą być w ten sposób sformalizowane, od innych form życia partyjnego różnią się zasadniczo tym, że łączą polityków nie tylko ze względu na powiązania towarzyskie, sympatie i antypatie czy taktyczne sojusze, lecz przede wszystkim z racji odmienności programowej od dominującego w danym ugrupowaniu nurtu.

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Polityka; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Życie wewnętrzne"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >