Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Historia coraz bardziej wstecz

Historia coraz bardziej wstecz. Jak PiS wychowuje sobie wyborców

Nacisk na martyrologiczny przekaz historii nie tylko sprzyja ksenofobii, ale też buduje narodową traumę. Nacisk na martyrologiczny przekaz historii nie tylko sprzyja ksenofobii, ale też buduje narodową traumę. Marcin Bondarowicz
Pod rządami PiS edukacja patriotyczna – archaiczna, prymitywna – coraz bardziej odkleja się od wymogów współczesności.
Minister Czarnek stosuje metodę kija i marchewki. Kijem mają być sankcje. Marchewką – dofinansowanie.Adam Chełstowski/Forum Minister Czarnek stosuje metodę kija i marchewki. Kijem mają być sankcje. Marchewką – dofinansowanie.

Najmniej wartościowym rodzajem dumy jest duma narodowa. Kto bowiem się nią odznacza, zdradza brak cech indywidualnych. Każdy żałosny dureń, który nie posiada nic na świecie, z czego mógłby być dumny, chwyta się ostatniej deski ratunku, jaką jest duma z przynależności do danego narodu. Z wdzięczności gotów jest bronić rękami i nogami wszystkich głupstw, jakie ten naród reprezentuje” – to stary, mądry Artur Schopenhauer; pierwsza połowa XIX w. A jednocześnie opis edukacji historycznej, jaką polskiej szkole zafundowali rządzący w wieku XXI.

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Temat tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Historia coraz bardziej wstecz"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022