Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Uciekająca Europa

Czy Polak chce być Europejczykiem?

Deklaratywnie niemal wszyscy jesteśmy za członkostwem w Unii, ale już w szczegółach – kiedy do głosu dochodzi logika interesu – traktujemy nasze zobowiązania selektywnie. Deklaratywnie niemal wszyscy jesteśmy za członkostwem w Unii, ale już w szczegółach – kiedy do głosu dochodzi logika interesu – traktujemy nasze zobowiązania selektywnie. Max Skorwider
Czy można być jednocześnie Polakiem i Europejczykiem? Wspólnota wartości mocno nam się rozjechała, 11 listopada możemy świętować jako Dzień Podziału Narodowego.
Wartości jednak idą w parze z bezpieczeństwem. Jak również z interesami, co ilustruje konflikt z Brukselą o unijne fundusze.PantherMedia Wartości jednak idą w parze z bezpieczeństwem. Jak również z interesami, co ilustruje konflikt z Brukselą o unijne fundusze.

Nasze listopadowe święto, teoretycznie najważniejsze w państwowym kalendarzu, chyba już na dobre utraciło wspólnotowy charakter. W ostatnich latach stało się przede wszystkim areną ulicznego starcia, i to nawet nie dwóch głównych politycznych stronnictw, tylko ich radykalniejszych „podpórek” z narodowej prawicy oraz młodej kulturowej lewicy. Jak wiele wskazuje, również w tym roku owej tradycji stanie się zadość.

Dla rządzącego PiS to sytuacja w miarę komfortowa. Nieudane obchody stulecia odzyskania niepodległości udowodniły, że władza nie ma pomysłu na aktualizację patriotycznego kodu.

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Uciekająca Europa"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022