Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Rok po wyroku

Strach kobiet

Od 5 do 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywocie, grozi kobietom, lekarzom i organizacjom, takim jak Aborcja Bez Granic. Od 5 do 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywocie, grozi kobietom, lekarzom i organizacjom, takim jak Aborcja Bez Granic. Marta Frej
Co jeśli lekarz coś zatai, jeśli nie da skierowania na badanie? Co jeśli będzie czekał, aż obumrze płód? W rok po orzeczeniu Trybunału Julii Przyłębskiej Polki boją się coraz bardziej. I one, i lekarze.
Na demonstracjach upamiętniających śmierć Izy młode Polki przyznają teraz między sobą, że boją się zachodzić w ciążę.Jarek Praszkiewicz/Forum Na demonstracjach upamiętniających śmierć Izy młode Polki przyznają teraz między sobą, że boją się zachodzić w ciążę.

Te daty są już symboliczne. 22 października 2020 r. Trybunał Julii Przyłębskiej orzeka, że „aborcja z powodu ciężkiej wady płodu jest niezgodna z polską konstytucją”. Polki znów wychodzą na ulice pod sztandarem Strajku Kobiet, z gniewnymi hasłami na ustach i plakatach. 27 stycznia 2021 r. Trybunał publikuje orzeczenie, prawo wchodzi w życie. 22 października 2021 r. mija rok od wyroku, jest okazja do refleksji, podsumowań i skromniejszego protestu Polek pod hasłem „Bronimy życia”.

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Rok po wyroku"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022