Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Jakim Polakiem warto być

Mizerski na bis

Mówi się, że Glapiński, chociaż kasuje milion rocznie i uważa się za najwybitniejszego szefa NBP w powojennej historii, ma małe szanse na znalezienie się na jakimś banknocie.

Czy warto być Polakiem? Wchodzący właśnie do obiegu kolekcjonerski banknot 20-złotowy z podobizną prezydenta Lecha Kaczyńskiego informuje, że jak najbardziej. Ale czasy są takie, że być Polakiem nie jest łatwo, bo codzienne życie coraz więcej Polaka kosztuje. W takiej sytuacji najlepiej być Polakiem prezydentem, prezesem, ministrem albo członkiem zarządu jakiejś spółki Skarbu Państwa. Opłaca się też bycie Polakiem posłem lub senatorem PiS, jego żoną, partnerką, bratem, ojcem, szwagrem albo chociaż kolegą ze studiów. Bycie takim Polakiem jest przyjemne i można z niego miesięcznie sporo wyciągnąć.

Zestawienie hasła „Warto być Polakiem” z nominałem 20 zł wydaje się trochę ryzykowne. Nie wiem, czy takie zestawienie nie obraża i Polaków, i Lecha Kaczyńskiego. 20 zł, nawet w zestawieniu z podobizną brata prezesa PiS, mało kogo jest dziś w stanie przekonać do bycia Polakiem. Za takie pieniądze niektórzy woleliby być Niemcami albo Norwegami, bo mogliby przynajmniej liczyć na wysoki zasiłek.

„Chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi” – powiedział szef NBP Adam Glapiński, wyjaśniając powody emisji banknotu z podobizną byłego prezydenta RP. Podobnie jak Lech Kaczyński Glapiński jest twardym dowodem na to, że warto być Polakiem. Zwłaszcza Polakiem tak wybitnym jak on.

Mówi się, że Glapiński, chociaż kasuje milion rocznie i uważa się za najwybitniejszego szefa NBP w powojennej historii, ma małe szanse na znalezienie się na jakimś banknocie. Choć politycy PiS, którzy go znają, twierdzą, że ostatnio „Glapa trochę odleciał”, dlatego nie ma pewności, że w hołdzie sobie nie wypuści wkrótce banknotu ze swoją podobizną.

Adam Glapiński został właśnie uznany przez magazyn „Global Finance” za jednego z trzech najgorszych prezesów banków centralnych w Europie (obok prezesów z Białorusi i Ukrainy).

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Felietony; s. 99
Oryginalny tytuł tekstu: "Jakim Polakiem warto być"
Reklama