Paropunktowy spadek notowań partii Jarosława Kaczyńskiego wykazały bodaj wszystkie pracownie (w CBOS lekki zjazd rządzących widać było już w październiku). I tak: w badaniu IBRiS dla Polsatu PiS spadł z 34 do 30 proc., w Kantarze dla „GW” obniżka wyniosła 2 pkt (też do 30 proc.), a w sondażu United Surveys dla „DGP” i RMF PiS stracił 4 pkt (31 proc.). Te sondaże trudno porównywać, bo różny był odsetek niezdecydowanych i różna była metoda ich przeprowadzenia.
Gdzie PiS ma najmniejsze poparcie?
Kryzys PiS jest jednak ewidentny; średnia notowań (dane portalu ewybory.eu) spadła od października z 35 do 33 proc. i zbliżyła się do najsłabszych wyników w tej kadencji (31 proc. w listopadzie zeszłego roku i marcu 2021 r.). Po małej sierpniowo-wrześniowej hossie nie ma już śladu, a całkiem odległym wspomnieniem są wyniki powyżej 40 proc. z początku 2020 r. Gdyby teraz odbyły się wybory, PiS nie obroniłby większości.
Rzut oka w metryczkę sondażu CBOS pozwala sprawdzić, w jakich grupach PiS ma najmniejsze poparcie. To wyborcy do 24. roku życia (8 proc., ponad trzy razy mniej niż jesienią 2019 r.), mieszkańcy metropolii (11 proc., ponad dwa razy mniej niż w 2019 r.), osoby z wyższym wykształceniem (12 proc., dwa razy mniej niż dwa lata temu). PiS trzyma się mocno tylko w najstarszej grupie wiekowej (50 proc., praktycznie bez zmian od 2019 r.). Nawet wśród prawicowych wyborców spadek popularności partii rządzącej jest wyraźny – z 76 do 61 proc.
Zadyszkę PiS widać też w innych badaniach. Pogarszają się oceny pracy rządu i jego polityki gospodarczej, spada akceptacja Mateusza Morawieckiego jako premiera, a także poziom zaufania do polityków Zjednoczonej Prawicy. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, wygasa efekt kryzysu na granicy z Białorusią – temat budzi coraz mniejsze zainteresowanie opinii publicznej (a Polacy stanęli w tej sprawie raczej po stronie PiS).