Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Stan wojenny: 40 lat później

Demonstracja na Powązkach w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, 1 sierpnia 1982 r. Demonstracja na Powązkach w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, 1 sierpnia 1982 r. Chris Niedenthal / Forum
Znów jesteśmy głęboko podzieleni, chociaż sam podział biegnie dziś inaczej. Czy po tylu latach doświadczenie stanu wojennego może być nam do czegoś przydatne?
Obecny konflikt jest echem tamtego sprzed 40 lat.Chris Niedenthal/Forum Obecny konflikt jest echem tamtego sprzed 40 lat.

Jarosława Kaczyńskiego pamiętne „my jesteśmy tu, gdzie wtedy – oni tam, gdzie stało ZOMO” stało się po latach klasykiem niemądrej politycznej gadaniny. Ale kiedy w 2006 r. Polska usłyszała to zdanie po raz pierwszy, i to z wiecowej trybuny w samej Stoczni Gdańskiej, budziło ono szok i niedowierzanie. Tak brutalne dzielenie i manipulowanie nie mieściło nam się jeszcze w głowach.

Wkrótce okazało się, że nie był to eksces, tylko metoda. Od tamtego czasu Kaczyński wielokrotnie podnosił retoryczną poprzeczkę.

Polityka 50.2021 (3342) z dnia 07.12.2021; Temat tygodnia; s. 19
Reklama

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022