Dzieci coraz częściej chorują na SARS-CoV-2, niektóre bardzo ciężko. Umierają. Szpitale pediatryczne ledwie dyszą. Szczepionek dla najmłodszych wyczekuje jednak mniejszość rodziców. Zamknięcie szkół jest coraz bardziej prawdopodobne.
Niedemokratyczna władza potrafi wystawić rządzonym słony rachunek za swoje trwanie.
Zamożni muszą pomóc biednym zaszczepić się przeciw Covid-19. Nie tylko z pobudek moralnych, ale i dla własnego dobra.
Znów jesteśmy głęboko podzieleni, chociaż sam podział biegnie dziś inaczej. Czy po tylu latach doświadczenie stanu wojennego może być nam do czegoś przydatne?
Miesiąc temu związki zawodowe zapytały Glapińskiego o „podejrzenia założenia podsłuchu w pokojach pracowników”.
Władza zaciska pętlę na wymiarze sprawiedliwości. Nawet kosztem unijnych pieniędzy. Rząd jest zakładnikiem Zbigniewa Ziobry. Ale Ziobro to pretekst.
Anne Applebaum, publicystka i pisarka, oraz Donald Tusk, szef PO i były premier RP, o hejcie jako narzędziu politycznej walki i o tym, że tak samo jak politycy mogą popsuć świat, mogą go także naprawić. Fragment z książki „Wybór”.
Wojska Obrony Terytorialnej przeszły „chrzest bojowy” na granicy polsko-białoruskiej. Czy to prawdziwe wojsko, czy raczej gwardia władzy do zadań specjalnych?
Był czas, że w Warszawie nikt nie pytał: gdzie chodzisz na jogę? Wiadomo było, że do Bubicza. Wraz z jego śmiercią na covid skończyła się pewna epoka.
Nikt nie wie, ile ich jest. Większość ukrywa prawdę pod perukami, bojąc się, by ludzie nie zobaczyli, z czym się zmagają. Ale są też i takie, które na przekór chorobie pokazują światu łysą głowę, jakby mówiły: taka jestem, a reszta to wasz problem.
Uczniów cudzoziemców w polskich szkołach przybywa z roku na rok. I pytań, jak z nimi pracować.
Od kilku miesięcy brakuje papieru na książki i gazety. Ceny rosną jak oszalałe. Papieru dla drukarni będzie na świecie bowiem coraz mniej.
Rozmowa z ekonomistą dr. Maciejem Bukowskim o tym, że wysoka inflacja nie jest jedynym zagrożeniem, jakie wisi nad polską gospodarką.
Rozmowa z Arkadiuszem Krasnodębskim, partnerem zarządzającym Dentons, największej międzynarodowej kancelarii w Polsce, o działaniach społecznych jako sposobie na świętowanie jubileuszu.
Rozpoczynający się „Szczyt demokracji” Joe Bidena ma być świętem tego najlepszego z ustrojów. Ale lista zaproszonych państw skłania do wątpliwości, czy ten termin jeszcze cokolwiek oznacza.
Żaden polityk w Hiszpanii nie ma dziś tak wysokich notowań jak komunistka Yolanda Díaz. Czy hiszpańskie feministyczne tsunami wyniesie w końcu kobietę do władzy?
Socjaldemokratka Magdalena Andersson za pierwszym razem cieszyła się stanowiskiem zaledwie przez siedem godzin. Nie da się jednak ukryć, że skandynawską socjaldemokrację toczy dziś coraz mocniej zaraza nacjonalizmu. A to oznacza, że Szwecja może dzięki Andersson skręcić w prawo.
JD Vance, autor słynnej „Elegii dla bidoków”, wchodzi właśnie do amerykańskiej polityki. Za cenę moralnej kapitulacji.
Współczesne odkrycia prowadzą do odrzucenia koncepcji człowieka jako opakowania dla skomplikowanego komputera. Okazuje się bowiem, że to opakowanie jest nie mniej ważne niż sam komputer.
Ponad 50% pracowników narażonych jest przynajmniej na jeden czynnik ryzyka prowadzący do problemów zdrowotnych.
Dzięki oczyszczaczom powietrza można nie tylko eliminować szkodliwe dla naszych płuc pyły, ale także zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę czy koronawirusa.
W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy historię Emila, którego ciało znaleziono tuż przed siedemnastymi urodzinami.
Dla Ukrainy narodowy bohater, dla Polski romantyczny Kozak, dla Rosji zdrajca. Kim naprawdę był Iwan Mazepa?
Poetyckość jest znakiem firmowym Sorrentino, więc także i ten obraz wpisuje się w ramy liryzmu wzbogaconego nutą szaleństwa, groteski i melancholii.
Tytuł praktycznie wszystko wyjaśnia.
Kameralnie, ale także ciekawie.
Mocny ideowo i wybitny artystycznie głos w kwestii ograniczania wolności kobiety przez kościół katolicki.
Film jest bolesny na wielu poziomach.
To mógłby być bardzo aktualny spektakl – o dziedziczonych przywilejach, które trzeba z żalem pożegnać, o życiu na cudzy koszt i dobrobycie na kredyt, który wreszcie trzeba zacząć spłacać.
Potoczystości języka Franzena, jego humoru i błyskotliwości nie znajdziemy zbyt wiele w polskim przekładzie.
Najbardziej w tej książce przerażające jest to, jak bardzo staje się aktualna.
Marcisz polską Rooney nie jest, choć umie pisać z wdziękiem i przyjemnym sentymentalizmem.
To największa niespodzianka roku.
Atutami „Komornika” są ilustracje i prowokacyjne epizody.
Rzecz dzieje się na pirackich wyspach pustoszonych przez magiczną plagę Czarnej Mgły i zrodzone w niej upiory.
Kolejny potrzaskany sezon w polskiej kulturze każe na nią patrzeć jak na system kreatywnych światów – kiedy w jednym jest gorzej, inny utrzymuje twórców, a nas podtrzymuje na duchu. Wspólna jest za to walka o uprawnienia dla artystów.
Jego pozornie beztroskie filmy, przepojone tęsknotą za romantyczną przygodą wyróżniają się łamaniem reguł dramaturgicznych i emocjonalnym ekshibicjonizmem.
W kinie stworzył wyjątkowy sposób ukazywania rzeczywistości poprzez biografie artystów, którzy zacierają granice między happeningiem, medialnym wizerunkiem i otaczającym ich światem.
Pełnometrażowa fabuła Terpińskiej „Inni ludzie” to najlepsza jak dotąd filmowa realizacja prozy Doroty Masłowskiej.
Jest ceniona nie tylko za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną. Równie ważny jest jej wkład w walkę z nadużyciami, seksizmem i przemocą w szkołach teatralnych.
Nikt tak, trochę jajcarsko, trochę krzepiąco, z przymrużeniem oka, ale serio nie gada dziś z widownią.
Jako kompozytor muzyki teatralnej jest współtwórcą ponad 90 spektakli. W wielu gra muzykę na żywo, a w niektórych partneruje aktorom.
Siła narracyjna powieści Barysa pozwala zamienić potworność życia w przestrzeń mityczno-symboliczną.
Elżbieta Łapczyńska wzięła w garść czarną legendę Nowej Huty i wycisnęła z niej jadowity, trujący sok.
Zderzenie romantycznej frazy ze współczesnością sprawia, że „Wypiór” skrzy się humorem i ironią, ale nie jest to tylko zabawa stylem.
Archiwum służy badaczom, projektom artystycznym i wszystkim walczącym w obronie reguł świata demokratycznego i wolnego.
Szerszą rozpoznawalność przyniósł jej samotny i emocjonalnie przejmujący performance w proteście przeciwko represjom Łukaszenki wobec własnego narodu.
Obrazy Sobczaka cechuje narracyjne rozbudowanie, erudycja, mnogość metafor i symboli, a całość komponowana jest trochę na zasadzie wizualnych rebusów.
Na tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina doszedł do III etapu i choć nie stał się finalistą, zwrócił na siebie uwagę publiczności i krytyków.
W swoim języku muzycznym, używając zarówno dźwięków elektronicznych, jak i instrumentalnych, hołduje estetyce usterek.
Multimedialność jest podstawową cechą jego sztuki. Do polskiej muzyki współczesnej wprowadza konsekwentnie wątki LGBTQ.
Sztywne klasyfikacje gatunkowe nie są tu przydatne, mamy bowiem w tym przypadku do czynienia z twórczością jedyną w swoim rodzaju.
Muzyka Bastardy, na czele której stoi, niespieszna, bardzo niska i potężna w brzmieniu, nie da się porównać z niczym innym w skali światowej.
Jej „Ludevo” to absolutny kosmos. Połączenie ludowych brzmień, niezwykłego wokalu i nietypowych instrumentów z nowoczesnymi zabiegami.
Obecnie jest felietonistą magazynu „Pixel”, gdzie od trzech lat prowadzi rubrykę „Indykarium” o grach i twórcach niezależnych. Niezwykła postać w środowisku.
„Papetura” Tomasza Konrada Ostafina to tyleż gra z papieru, co gra świateł i cieni. Efekt jest przepiękny, obcowanie z nim to przede wszystkim doznanie estetyczne.
Twórcy „Gamedeca” z Anshar Studios – jak sami ją określają, „adaptatywnej cyberpunkowej gry RPG” – podjęli trudne wyzwanie stworzenia gry, w której każda decyzja ma znaczenie.
Emil Stępień został zatrzymany, a Dorota Rabczewska oskarżona o współudział w oszustwie finansowym. To by się zgadzało, bo ona sporo ostatnio mówiła, że była doradcą kreatywnym.
W tym roku nominacje do nagrody Grand Press otrzymało troje naszych dziennikarzy: Malwina Dziedzic, Rafał Kalukin i Violetta Krasnowska.
Zapraszamy na debatę „Czterdzieści lat minęło… Stan wojenny. Czy jest się jeszcze o co spierać?” 13 grudnia na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Szkoła przygotowuje dzieci do życia w świecie, który nie istnieje – napisał 5 dekad temu Albert Camus i wygląda na to, że nic się od tej pory nie zmieniło.
Jeden tydzień – trzy zmartwienia.
Rząd walczy z covidem, ale antyszczepionkowcy rządzą.
Akcja rysowania i kolorowania polskich żołnierzy jest potrzebna dlatego, że jak wiadomo, ich sytuacja nie rysuje się zbyt kolorowo.
„Co by się stało, gdyby nie wojsko, człowiek poszedłby spać, a rano nie byłoby koni, świń czy krów. Dobrze, że tak się stało, chociaż wojsko marznie, ale my spokojnie śpimy” – napisał autor listu przejętego przez cenzurę w stanie wojennym. Te listy to dzisiaj skarbnica wiedzy o nastrojach Polaków i ich życiu codziennym w tamtym czasie.
Cena większości
Niedemokratyczna władza potrafi wystawić rządzonym słony rachunek za swoje trwanie.