Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Demokracja skażona

Szczyt Bidena – święto demokracji, czyli właściwie czego

Polska dostała zaproszenie na szczyt Bidena, a Węgry nie. Na liście nie ma też Turcji, choć jest ważnym sojusznikiem w NATO. Polska dostała zaproszenie na szczyt Bidena, a Węgry nie. Na liście nie ma też Turcji, choć jest ważnym sojusznikiem w NATO. photowrzesien / PantherMedia
Rozpoczynający się „Szczyt demokracji” Joe Bidena ma być świętem tego najlepszego z ustrojów. Ale lista zaproszonych państw skłania do wątpliwości, czy ten termin jeszcze cokolwiek oznacza.
Rola demokracji według Departamentu Stanu USA: ma stanowić obronę przed autorytaryzmem, pomagać w zapobieganiu i zwalczaniu korupcji oraz budować szacunek dla praw człowieka.Patryk Sroczyński Rola demokracji według Departamentu Stanu USA: ma stanowić obronę przed autorytaryzmem, pomagać w zapobieganiu i zwalczaniu korupcji oraz budować szacunek dla praw człowieka.

Prezydent Joe Biden jeszcze w kampanii wyborczej przyrzekał, że odnowa demokracji tak w USA, jak i na świecie będzie jego strategicznym celem. I od początku urzędowania próbuje dotrzymać słowa. W pierwszej podróży do Europy Biden zdefiniował najważniejszy konflikt dzisiejszego świata jako starcie demokracji z autorytaryzmem. Obrona demokracji urosła do tej samej rangi co bezpieczeństwo i walka o klimat. I dlatego na 9–10 grudnia Biden zwołał szczyt aż 110 krajów świata, by zmobilizować je przeciw autorytaryzmowi.

Polityka 50.2021 (3342) z dnia 07.12.2021; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Demokracja skażona"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >