Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Mikołaj Sobczak

Nominacja w kategorii Sztuki wizualne: Mikołaj Sobczak

Mikołaj Sobczak Mikołaj Sobczak Selma Selman
Obrazy Sobczaka cechuje narracyjne rozbudowanie, erudycja, mnogość metafor i symboli, a całość komponowana jest trochę na zasadzie wizualnych rebusów.
Polityka
Polityka

Dwa lata temu jego wystawa w ramach Warsaw Gallery Weekend uznana została za najlepszą, zaś w mijającym roku krytycy docenili ekspozycję w galerii Polana Institute zatytułowaną „Metamorfozy”, na której opowieściom Owidiusza artysta nadał nowe, aktualne, wizualne znaczenia. Sobczak wykorzystuje wiele środków artystycznego wyrazu: od ceramiki, przez performanse, po instalacje. Ale ceniony jest szczególnie za malarstwo. Co ciekawe, sięgnął po konwencję, która dziś wydaje się przestarzała, wypalona, a nawet podejrzana: malarstwo historyczne. I fantastycznie, nieco w duchu rewizjonistycznym, ją odświeżył. Piotr Kosiewski, nominując go, pisał wręcz o „przepisywaniu przez artystę naszej zbiorowej pamięci”.

Od strony formalnej obrazy Sobczaka cechuje narracyjne rozbudowanie, erudycja, mnogość metafor i symboli, a całość komponowana jest trochę na zasadzie wizualnych rebusów. W tych malarskich opowieściach sięga po grupy w historii często zapomniane lub marginalizowane – działaczki ruchów feministycznych czy przedstawicieli LGBTQ. W efektowny sposób patrzy on więc na historię w duchu krytycznym i emancypacyjnym. Na przykład – o czym przypomniał w swym uzasadnieniu Karol Sienkiewicz – „za pomocą kultury drag rozminował koturnowych żołnierzy wyklętych”. Rafał Kamecki, zgłaszając jego kandydaturę, trafnie zauważył, że „nawiązując do historycznych wydarzeń, artysta z wyjątkowym polotem analizuje naszą aktualną rzeczywistość społeczno-polityczną”.

Mikołaj Sobczak ma 32 lata, studiował w Pracowni Działań Przestrzennych na ASP w Warszawie. Studiował także w Berlinie i w Münster w Niemczech. „Podążanie śladem tego artysty to fascynująca przygoda, zarówno w sensie intelektualnym, jak i wizualnym” – zapewnia zgłaszający jego kandydaturę Stach Szabłowski.

***

Oni nominowali:

Jakub Banasiak („Magazyn SZUM”), Dobromiła Błaszczyk (Contemporary Lynx), Alek Hudzik („Newsweek”), Rafał Kamecki (Artinfo.pl), Piotr Kosiewski („Tygodnik Powszechny”), Piotr Policht (Culture.pl), Piotr Rypson (krytyk niezależny), Karol Sienkiewicz („Gazeta Wyborcza”), Stach Szabłowski (Dwutygodnik.com), Anna Theiss (krytyczka niezależna).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Tomasz Armada, Dobrawa Borkała, Przemek Branas, Mateusz Choróbski, Jakub Gliński, Zuza Golińska, Veronika Hapchenko, Daniel Kotowski, Piotr Łakomy, Dominika Olszowy, Karol Palczak, Agnieszka Polska, Ala Savashevich, Agata Słowak, Karolina Wojtas, Paweł Ponury Żukowski.

Partnerem kategorii jest Miasto Sopot

Polityka 50.2021 (3342) z dnia 07.12.2021; Paszporty POLITYKI 2021; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Mikołaj Sobczak"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama