Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Córka matrii

HISZPANIA: Yolanda Díaz – komunistka, feministka, przyszła premier?

Pani ministra Yolanda Díaz jest dzisiaj najbardziej popularnym politykiem (polityczką) w Hiszpanii. Pani ministra Yolanda Díaz jest dzisiaj najbardziej popularnym politykiem (polityczką) w Hiszpanii. Anton MST29 / Wikipedia
Żaden polityk w Hiszpanii nie ma dziś tak wysokich notowań jak komunistka Yolanda Díaz. Czy hiszpańskie feministyczne tsunami wyniesie w końcu kobietę do władzy?
Yolanda Díaz. Ma wiele atutów i... wdzięku.Javier Barbancho/Reuters/Forum Yolanda Díaz. Ma wiele atutów i... wdzięku.

Najpopularniejsza polityczka w Hiszpanii ma 50 lat i jeszcze niedawno była znana tylko w rodzinnej Galicii. Dzisiaj Yolanda Díaz, minister pracy i wicepremier w rządzie socjalisty Pedra Sáncheza, ma lepsze notowania niż sam premier.

Potrafi się dogadać tak z pracodawcami, jak i związkami zawodowymi. Doprowadziła do podwyżki płacy minimalnej tuż przed pandemią. Stoi za programem zasiłków dla tymczasowo zawieszonych w pracy podczas koronakryzysu. Media z prawa i lewa wychwalają ją za umiejętność dialogu i skuteczność, wyborcy i wyborczynie lubią jej niewymuszony uśmiech i charyzmę. Jak to określił jeden z komentatorów, chociaż Díaz należy do Partii Komunistycznej (stosunkowo niszowej, ale zawsze obecnej w hiszpańskim parlamencie), to wciąż budzi sympatię, nawet u mieszkańców najzamożniejszych dzielnic w Madrycie.

Czy Hiszpania jest gotowa na pierwszą kobietę w fotelu premiera?

Inna polityka” – nazywał się głośny polityczny szczyt, który odbył się w listopadzie w Walencji. Wzięły w nim udział polityczki zmieniające Hiszpanię na poziomie miast i regionów, między innymi burmistrzyni Barcelony Ada Colau i Fátima Hamed, lewicowa polityczka w hidżabie z Ceuty, hiszpańskiej enklawy w Afryce Północnej. Gwiazdą spotkania była jednak Yolanda Díaz, którą zebrani powitali okrzykami: Presidenta! Presidenta! (Premierka! Premierka!).

W Hiszpanii od kilku lat trwa „feministyczne tsunami” – jak to określiła podczas szczytu wicepremier Walencji Mònica Oltra – a w rządzie Pedra Sáncheza jest aż 60 proc. kobiet (europejski rekord!), choć to mężczyznom wciąż przypada rola liderów, tak rządu, jak i opozycji.

„Czuję, że tu zaczyna się coś fantastycznego” – mówiła w Walencji Díaz, otoczona przez polityczki z całego kraju.

Polityka 50.2021 (3342) z dnia 07.12.2021; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Córka matrii"
Reklama