Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Dzieci i covid. Fałsze i prawdy

Dzieci i covid: mity i prawdy. Najmłodsi też chorują, zakażają, umierają

Jeśli chodzi o obraz życia polskich dzieci, ich rodzin i nauczycieli w czwartej fali pandemii, liczby podawane przez MEiN zaciemniają prawdę. Jeśli chodzi o obraz życia polskich dzieci, ich rodzin i nauczycieli w czwartej fali pandemii, liczby podawane przez MEiN zaciemniają prawdę. Patryk Sroczyński
Dzieci coraz częściej chorują na SARS-CoV-2, niektóre bardzo ciężko. Umierają. Szpitale pediatryczne ledwie dyszą. Szczepionek dla najmłodszych wyczekuje jednak mniejszość rodziców. Zamknięcie szkół jest coraz bardziej prawdopodobne.
Według danych z przełomu listopada i grudnia zdalnie lub hybrydowo pracowała co piąta szkoła.Patryk Sroczyński Według danych z przełomu listopada i grudnia zdalnie lub hybrydowo pracowała co piąta szkoła.

Sytuacja od paru tygodni jest dramatyczna. Ale szerzą się bzdury i półprawdy. Winne temu jest kipiące fake newsami internetowe szambo, powszechna nieufność i niedouczenie, niestety, również ignorancja niewielkiej grupy pediatrów. Lecz przede wszystkim cynizm i nieudolność władzy. Głuchej na fałszywe informacje i teorie albo wręcz je szerzącej. Więc prostujemy, co się da.

Fałsz: dzieci nie chorują na covid albo przechodzą go łagodniej niż dorośli.

„Koronawirus z dziećmi obchodzi się łagodnie, bo same nie zakażają ani nie chorują” – ten mit zrodził się podczas lockdownu wiosną 2020 r., gdy pandemia na dobre rozgościła się w Europie i zamknięto żłobki, przedszkola, szkoły. Dzieci większość czasu spędzały w domu, nie kontaktując się między sobą, ale też z dorosłymi spoza własnych rodzin. Izolacja najmłodszego pokolenia nie była zła, choć zaowocowała i tym, że w praktyce pozbawiliśmy się wiedzy na temat rozmaitych scenariuszy rozprzestrzeniania SARS-CoV-2 między dziećmi i osobami starszymi oraz na ile ich układ odporności jest w stanie poradzić sobie z nowym zarazkiem.

Rok temu dr Lidia Stopyra była jedną z pierwszych, która ostrzegała: – Nie lekceważmy covidu u dzieci, bo przenoszą koronawirusa zarówno między sobą, jak i mogą zakażać dorosłych!

Dziś na oddziale chorób infekcyjnych i pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, którym kieruje, leżą dzieci ze znacznie cięższym przebiegiem zakażenia niż podczas poprzednich fal. – Nastolatki chorują obecnie tak jak 80-latkowie, z ciężką niewydolnością oddechową. Mamy dzieci na wentylacji już naprawdę zaawansowanej, na maksymalnych przepływach tlenu. Niektóre są na krawędzi i boimy się o ich życie.

Ministerstwo Zdrowia oraz Edukacji i Nauki rozesłały właśnie do szkół ulotkę: „Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys.

Polityka 50.2021 (3342) z dnia 07.12.2021; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Dzieci i covid. Fałsze i prawdy"
Reklama