Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Dzieci i covid. Fałsze i prawdy

Dzieci i covid: mity i prawdy. Najmłodsi też chorują, zakażają, umierają

Jeśli chodzi o obraz życia polskich dzieci, ich rodzin i nauczycieli w czwartej fali pandemii, liczby podawane przez MEiN zaciemniają prawdę. Jeśli chodzi o obraz życia polskich dzieci, ich rodzin i nauczycieli w czwartej fali pandemii, liczby podawane przez MEiN zaciemniają prawdę. Patryk Sroczyński
Dzieci coraz częściej chorują na SARS-CoV-2, niektóre bardzo ciężko. Umierają. Szpitale pediatryczne ledwie dyszą. Szczepionek dla najmłodszych wyczekuje jednak mniejszość rodziców. Zamknięcie szkół jest coraz bardziej prawdopodobne.
Według danych z przełomu listopada i grudnia zdalnie lub hybrydowo pracowała co piąta szkoła.Patryk Sroczyński Według danych z przełomu listopada i grudnia zdalnie lub hybrydowo pracowała co piąta szkoła.

Sytuacja od paru tygodni jest dramatyczna. Ale szerzą się bzdury i półprawdy. Winne temu jest kipiące fake newsami internetowe szambo, powszechna nieufność i niedouczenie, niestety, również ignorancja niewielkiej grupy pediatrów. Lecz przede wszystkim cynizm i nieudolność władzy. Głuchej na fałszywe informacje i teorie albo wręcz je szerzącej. Więc prostujemy, co się da.

Fałsz: dzieci nie chorują na covid albo przechodzą go łagodniej niż dorośli.

„Koronawirus z dziećmi obchodzi się łagodnie, bo same nie zakażają ani nie chorują” – ten mit zrodził się podczas lockdownu wiosną 2020 r.

Polityka 50.2021 (3342) z dnia 07.12.2021; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Dzieci i covid. Fałsze i prawdy"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022