Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Co się czyta

Warto przeczytać o nauce

To kobietom zawdzięczamy wiele wynalazków, tyle że rzadko się o tym pamięta. To kobietom zawdzięczamy wiele wynalazków, tyle że rzadko się o tym pamięta. choreograph / PantherMedia

Eureka jest kobietą

Matka wynalazku. Jak uprzedzenia hamują postęp, Katrine Marçal, tłum. Mariusz Kalinowski, Wyd. Czarne, Wołowiec 2021

Historia wynalazków to niemal sami mężczyźni, jakby świat nauki i postępu nie dotyczył kobiet. Oczywiście w społeczeństwach patriarchalnych podział ról był ustalony, więc kobieca kreatywność ograniczała się do kobiecego świata. Nic więc dziwnego, że wpływ naszych antenatek na rozwój cywilizacyjny, nawet jeśli był, pozostaje jedną wielką tajemnicą.

Polityka 50.2021 (3342) z dnia 07.12.2021; Nauka i cywilizacja; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Co się czyta"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022