Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Włosy z głowy

Brak włosów: wstydliwy problem kobiet

Włosy mają znaczenie dla naszej samooceny. Kobieta, która pokazuje swoją łysą głowę, przekracza własne ograniczenia. Włosy mają znaczenie dla naszej samooceny. Kobieta, która pokazuje swoją łysą głowę, przekracza własne ograniczenia. Adela Podgórska
Nikt nie wie, ile ich jest. Większość ukrywa prawdę pod perukami, bojąc się, by ludzie nie zobaczyli, z czym się zmagają. Ale są też i takie, które na przekór chorobie pokazują światu łysą głowę, jakby mówiły: taka jestem, a reszta to wasz problem.
Czasem z jednej kitki do peruki nadają się tylko dwa dekagramy.Maciej Jarzębiński/Forum Czasem z jednej kitki do peruki nadają się tylko dwa dekagramy.

Dorota, 51 lat, asystentka stomatologiczna, mężatka. Zaczęło się trzy, może cztery lata temu. Najpierw myślała, że włosy wypadają, bo jest wiosna, po zimie pewnie brakuje jej witamin. Coś tam zaczęła łykać, ale bez efektu. Odżywki, preparaty do wcierania, szampony. Nic nie pomagało. Nie od razu się zorientowała, że na potylicy tych włosów jest tak mało, że widać skórę głowy.

Żadna wiosna, tylko choroba

Potem były wizyty u dermatologa, immunologa, alergologa, endokrynologa. Podejrzenie tocznia, hashimoto. Coraz więcej czasu zajmowało Dorocie przykrycie łysych placków na głowie. Pół godziny, godzina? W wariancie pesymistycznym celem stała się peruka z naturalnych włosów. Cena: od 10 tys. wzwyż. W tym scenariuszu też pewnie byłaby łysa, ale nikt by tego nie wiedział. Nikt obcy, bo przecież mąż i syn, dziś student politechniki, widzieli i wiedzieli, co się z nią dzieje. Był też wariant optymistyczny: bierze leki i włosy odrastają. Tak jak brwi i rzęsy, bo te też wypadły. Słowem: cud.

Kiedy czekała na ten cud, mąż w końcu powiedział: – Ogolimy cię. Będziemy łysi we dwoje. Co ty na to? Nie kpił ani nie żartował. Mówił serio. I czekał. Jakieś dwa tygodnie później po powrocie z pracy rzuciła krótko: – To ogolmy tę głowę.

Ale jak golił mi tę głowę maszynką, to łzy mi ciekły jak grochy. Okropne uczucie – przyznaje Dorota, którą następnego dnia w pracy wszyscy, gdy zobaczyli jej łysą głowę, chcieli przytulić przekonani, że właśnie zachorowała na raka. Raka nie ma. Choruje na łysienie plackowate. Mąż Doroty Wojtek śmieje się, że na to golenie wpadł, bo miał już dosyć zatkanego odpływu w brodziku w łazience, włosów w umywalce i w zupie. I czekania rano godzinę pod drzwiami do łazienki, bo tyle czasu jego żonie zajmowało codziennie ułożenie fryzury maskującej.

Polityka 50.2021 (3342) z dnia 07.12.2021; Społeczeństwo; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Włosy z głowy"
Reklama