Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Perfekcyjna Magda

Magdalena Andersson. Kim jest pierwsza kobieta, która stanęła na czele szwedzkiego rządu

54-letnią Magdalenę Andersson, zwaną przez współpracowników po prostu Magdą, trudno jednak będzie zapędzić do kąta. 54-letnią Magdalenę Andersson, zwaną przez współpracowników po prostu Magdą, trudno jednak będzie zapędzić do kąta. Roni Rekomaa/Bloomberg / Getty Images
Socjaldemokratka Magdalena Andersson za pierwszym razem cieszyła się stanowiskiem zaledwie przez siedem godzin. Nie da się jednak ukryć, że skandynawską socjaldemokrację toczy dziś coraz mocniej zaraza nacjonalizmu. A to oznacza, że Szwecja może dzięki Andersson skręcić w prawo.
Andersson otwarcie mówi o problemach Szwecji z integracją imigrantów.T NEWS AGENCY/Reuters/Forum Andersson otwarcie mówi o problemach Szwecji z integracją imigrantów.

Szwecja jest dumna ze swojego równouprawnienia i feministycznej polityki zagranicznej. Ale na pierwszą kobietę premiera czekała równo sto lat od przyznania drugiej płci prawa głosu. Co więcej, pierwsza kobieta na czele szwedzkiego rządu, socjaldemokratka Magdalena Andersson, za pierwszym razem cieszyła się stanowiskiem zaledwie przez siedem godzin.

Wybrana 24 listopada, tego samego dnia podała się do dymisji po konflikcie o budżet, którego nie chcieli zaakceptować Zieloni – jej siedmiogodzinni koalicjanci.

Polityka 50.2021 (3342) z dnia 07.12.2021; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Perfekcyjna Magda"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >